fbpx

תפריט

הנגשת מערכות מתקדמות

בתקופה האחרונה אני מקבל פניות רבות בנושא הנגשת מערכות מתקדמות לאנשים עם מוגבלות. הדרישה של עובדים ומשתמשים עם מוגבלות להנגיש את המערכת האינטרנטית או המערכות הפנים ארגוניות שבהם הם משתמשים הינה חשובה והכרחית. רק לאחר תהליך הנגשה מקיף של אותה מערכת, אדם עם מוגבלות לעבוד עליה ולתפעל את אותה בצורה הטובה והמקיפה ביותר, ללא קשר למוגבלות שלו.

ישנם אנשים עם מוגבלות המשתלבים במקומות עבודה רבים שאינם מנגישים עבורם את המערכת האינטרנטית משמע אינם יכולים לבצע את כל הפעולות בצורה עצמאית ונדרשים לעזרה וסיוע מצד חבריהם לעבוד. נושא זה הינו בעייתי מבחינתם מכיוון שזה מצריך תלות מסוימת באדם אחר ולא מאפשר להם לנהוג בצורה עצמאית כמו משתמשים בחברה שהם ללא מוגבלויות.

מדוע צריך להנגיש מערכות מתקדמות או מערכות פנים ארגוניות?

הרעיון בהנגשת מערכות לאנשים עם מוגבלויות יאפשר להם לתפוס, להבין, לנווט ולקיים אינטראקציה מלאה עם המשתמשים ברשת האינטרנט או עם העובדים שבחברתם.

ישנם יתרונות רבים בהנגשת מערכת האינטרנט או מערכת הפנים ארגונית בחברה, לדוגמה:

  1. הנגשת המערכת הפועלת במסגרת החברה אפשרת גיוס עובדים עם מוגבלויות שונות תוך גדי מתן סביבה חמה ותומכת בהתאם לטכנולוגיות המסייעות השונות הנמצאות לרשותם. שילובים של אנשים עם מוגבלות בחברה הינו נושא חשוב והכרחי להם ולסביבה שלהם. מעבר לכך, חברה המשלבת בין שורותיה עובדים עם מוגבלות נחשבת כחברה שדואגת לסביבה ושמה בראש מעניינה שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה כולה תוך כדי שיפור שם המותג והמוניטין שלה. שימו לב שחברות רבות שמות בפרונט את הנושא של שילוב אנשים עם מוגבלות תוך כדי מתן דגש על התאמת המערכת או סביבת העבודה למוגבלות שלהם.
  2. בעת הנגשת מערכת אינטרנטית אנחנו משפרים את חווית המשתמש לכלל המשתמשים ללא קשר למוגבלות כזו או אחרת. מערכת שעברה תהליך הנגשה, אופן הניווט והתפעול שלה הרבה יותר מהיר, קל ונוח למשתמשים השונים. מעבר לזה שהמערכת נגישה לאנשים המסתייעים עם טכנולוגיות מסייעות, גם אנשים ללא מוגבלות נהנים מאוד מהמערכת עצמה וכך יכולים להגיע להספק גבוה יותר ומדויק יותר.
  3. בעת שימוש בטכנולוגיות חדישות והקריטריונים השונים המתייחסים לנושא הנגישות באינטרנט, המערכת תעבוד בצורה מהירה יותר ותספק ביצועים טובים יותר. נושא הנגישות אתרים או במקרה שלנו הנגשת מערכות מתקדמות משפיע רבות על מבנה הקוד של המערכת כלומר הקוד יהיה מסודר ומותאם לרכיבים הקיימים במערכת וכך הטעינה והשימוש במערכת יהיו מותאמים יותר לכלים העמודים לרשותנו ולדפדפנים השונים.

האם ישנה חובה להנגיש מערכת אינטרנטית?

התשובה היא כן, כל מערכת אינטרנטית המועברת על גבי תשתית אינטרנט הפתוחה לקהל הרחב (גם מערכות שיש להזדהות באמצעות שם משתמש וסיסמה כדי להיכנס אליהן) מחויבות לעבור תהליך הנגשה בהתאם לדרישות התקן.

ישנם מקרים רבים שחברות גדולות המעוניינות להשתתף במכרז ציבורי מחויבות לספק מערכת נגישה שעברה בדיקה מלאה ומקיפה בהתאם לכל הקריטריונים המופיעים בדרישות התקן הישראלי 5568. ככל שהמערכת מוכרת ומכילה משתמשים רבים יותר, הסיכוי לתלונות מצד המשתמשים בנושא נגישות הינו גבוה יותר ולכן אין להקל ראש בביצוע הקריטריונים הנדרשים בצורה הטובה והמקיפה ביותר.

יש לי מערכת מסובכת מאוד שנבנתה לפי שנים רבות, גם אותה חייבים להנגיש?

במצב שישנה מערכת מסובכת וישנה מאוד שנבנתה לפני זמן רב יש לבחון האם ניתן מבחינה טכנולוגיות לבצע בה תהליך הנגשה. ישנם מקרים שמערכות ישנות מאוד שנבנו בשפה מסוימת בלתי ניתנות להנגשה מלאה בהתייחסות לכל הקריטריונים הנדרשים בתקן ולכן יש לבצע את מה שניתן ומה שלא ניתן יש למלא פטור טכנולוגי חתום על ידי איש מקצוע המתעסק בעולמות הנגישות באינטרנט בשילוב מורשה נגישות. הטופס הינו טופס מספר 6 0 טופס לפטור מביצוע התאמות נגישות בשירותי אינטרנט בשל מוגבלויות טכנולוגיות, כחלק מתקנה 35 (ו) לתקנות שוויון  זכויות לאנשים עם מוגבלות.

מעוניינים לברר מידע נוסף אודות הפטור הטכנולוגי מהנגשת מערכת מסוימת? רוצים לדעת איך זה עובד?  השאירו פרטים ואנו נדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי.

מעוניינים במידע נוסף אודות פטור טכנולוגי?

האם יתבצעו שינוים ויזואליים בנראות המערכת בעת הנגשתה?

כמעט בכל תהליך הנגשה של מערכת, אתר אינטרנט, אפליקציה וכו', יתכנו שינויים בעיצוב ובנראות של הפלטפורמה. אנו מבין את הצורך בשמירה על הקו העיצובי של המערכת או אתר האינטרנט ולכן רוב ההתאמות שאנו מבצעים מתבצעות ברמת הקוד אשר משתמש שאינו מסתייע בטכנולוגיות מסייעות אינו מבחין בכך כלל.

במקרים חריגים שאין אפשרות לגשת לקוד או ליישם את ההתאמות הנדרשות בצורה מלאה, אנו יוצרים קשר עם הלקוח ומוודאים מולו כי השינוי העיצובי שאנו מעוניינים לבצע אכן תקין מבחינתו. יש מקרים מסוימים שהלקוח אינו מעוניין בשינוי עיצובי של המערכת ולכן אנו חושבים איתו יחד על דרך חלופית שתספק את המידע בצורה נגישה למשתמשים.

האם אתם מבצעים הנגשת של מערכות מתקדמות?

הצוות שלנו מציע פתרון כולל ומקיף לכל נושא הנגישות באינטרנט גם במערכות מורכבות ומסובכות.

ביצענו מספר פרויקטים גדולים במערכת מתקדמות של גיוס משרות, מכרזים, מערכת להזמנות ועוד.

ברשותנו מספר מתכנתים מקצועיים המבינים מגוון רחב של שפות תכנות בשילוב ידע נרחב בעולמות הנגישות באינטרנט. המתכנתים שלנו יודעים להתמודד כמעט עם כל מערכת אינטרנטית שנבנתה בשנים האחרונות.

חשוב לקחת בחשבון שישנם מקרים של מערכות שנבנו בקוד סגור או על ידי חברות פיתוח שאינן מעוניינות לספק את כל פרטי הגישה לקוד המערכת. במקרה כזה, אנו נספק את הייעוץ והליווי בצורה המקיפה ביותר לצוות המתכנתים שפיתחו את המערכת. הליווי שלנו יתבצע בצורה המקצועית ביותר על פי דרישות התקן ובהתייחסות מלאה לטופס לבדיקת נגישות באתרי אינטרנט שפורסם על ידי הנציבות לשוויון זכויות מטעם משרד המשפטים.

רוצים לקבל מידע נוסף אודות הנגשת המערכת שלכם? השאירו פרטים בטופס המצורף מטה ואנו נחזור אליכם עם כל המידע המדויק והמתאים ביותר עבור המערכת שלכם, עבורכם ועבור המשתמשים שלכם.

מעוניינים במידע נוסף אודות הנגשת מערכות מתקדמות?