בדיקה בסיסית להנגשת האתר

בדיקה בסיסית אך הכרחית שאתם יכולים לבצע לבד כדי לבדוק האם האתר שלכם נגיש

במאמר הבא נסביר לכם מהם הדברים חמשת הדברים הבסיסיים שחייבים להיות באתר האינטרנט שלכם כדי שהשלד שלו יהיה נגיש כלומר הבדיקה שאתם תבצעו תראה לכם מהי רמת הנגישות של האתר שלכם ומהם הדגשים שצריך לטפל בהם באופן מיידי.

נתחיל בסיפור קטן..

איש אחד בשם יוסי החליט ללכת לדירת נופש בצפון איטליה. יוסי מתנייד באמצעות כיסא גלגלים עקב פציעה שעבר בעת שירותו בצבא. ברגע שהגיע לכניסה של דירת הנופש הבין שאין שביל המאפשר לו להגיע לדירה אלא יש רק גרם מדרגות,  כלומר דירת הנופש אינה מתאימה לאנשים עם מוגבלות פיזית. בעת תכנון דירת הנופש לא הייתה מחשבה כלל על אנשים עם מוגבלות מה שגרם ליוסי לעזוב את הדירה באותו היום ולחפש לו מקום לינה אחר.

במצב זה שני האנשים נפגעו בצורה משמעותית, יוסי מצד אחד צריך להתרוצץ במדינה זרה ולחפש מקום שבוא הוא יכול ללון ואילו בעל הדירה הפסיד לקוח פוטנציאלי שכבר הגיע למקום אך לא יכל ליהנות משירותיו ונאלץ לעזוב.

דירת הנופש בצפון איטליה היא בדיוק כמו אתר האינטרנט שלכם. אז נכון שהשקעתם באתר מדהים ביופיו, מבצעים מיוחדים, שירותים שרק אתם יכולים להציע אבל אין באמת גישה לאנשים עם מוגבלות לאתר וככה גם גרמת לכם הפסד כספי מקהל פוטנציאלי אחר וגם גרמתם להם לאי נוחות ואי התמצאות באתר שלכם מה שגרם להם לעזוב את האתר מתוסכלים ומאוכזבים.

מה צריך להיות נגיש לאנשים עם מוגבלות?

אתרי אינטרנט, הנגשת אפליקציות, סרטונים וכל התוכן שאתם מעלים לרשת חייב להיות נגיש לאנשים עם מוגבלות. אנשים עם מוגבלות משתמשים בתוכנות ובאמצעים אחרים כדי לגלוש באינטרנט ולכן האתר שלכם חייב להיות מותאם ככל שניתן לאמצעים הללו.

חשוב לציין שהבדיקה שאנו נציג לכם היא רק בדיקה בסיסית שכל אחד יכול לבצע באתר שלו, היא בהחלט לא מחליפה תהליך מקיף של בדיקה ידנית ע"י מומחה לייעוץ נגישות לאתרי אינטרנט.

נחלק את הבדיקה העצמית לאתר נגיש לחמישה שלבים עיקריים:

  • האם התוכן קריא גם בעת הגדלת גודל הפונט ב200%.
  • פוקוס נראה לעין בעת לחיצה על המקש TAB
  • דילוג לתוכן מרכזי בעת לחיצה אחת על הכפתור TAB.
  • האם ישנו תפריט ניווט נוסף בכל עמודי האתר.
  • האם קיימת הצהרת נגישות מתאימה באתר.

שלב א: האם התוכן באתר קריא גם בהגדלה של 200%

אנשים רבים סובלים מלקות ראיה אשר משפיעה עליהם בעת קריאה של אתר האינטרנט עקב גודל הטקסט המופיע בו. חשוב לבדוק שאכן במידה ומגדילים את הטקסט ב200% ניתן לצפות בכל התוכן שקיים באתר מבלי שהוא "ישבר" או יפגע.

את הבדיקה עושים באמצעות לחיצה על כפתור זכוכית המגדלת הקיים בסרגל הכלים של הדפדפן.

שלב ב: פוקס נראה לעין בעת לחיצה על TAB

בעת לחיצה כפתור TAB במקלדת אנחנו עוברים ישירות לאלמנט קליקבילי אשר ניתן ללחוץ עליו ולעבור לעמוד אחר. בעת המעבר חייב להיות פוקוס הכולל מסגרת למשל על גבי האלמנט שמראה לנו היכן אנחנו נמצאים כרגע בדיוק.

שלב ג:  דילוג לתוכן מרכזי בעת לחיצה אחת על הכפתור TAB במקלדת

במידה ואנשים עם מוגבלות מעוניינים להגיע לתוכן המרכזי והאתר שלכם לא מותאם צריך לתת להם את האפשרות מבלי "להיתקע" בסרגל הכלים או בסליידר המתחלף בחלקו העליון של האתר, הם יכולים להגיע בצורה פשוטה ומהירה במיוחד. נושא זה קיים לרוב בכל תוספי הנגישות הבסיסיים הקיימים ובמידה ולא יש לבצע זאת. נושא זה הנו חשוב במיוחד ומעניק חווית גלישה והתמצאות טובה יותר באתר לאנשים עם מוגבלות.

שלב ד:  תפריט ניווט היררכי ומסודר בכל דפי האתר

לצורך שיפור ההתמצאות ונוחות המשתמש בעת גלישה באתר יש לאפשר תפריט ניווט נוסף בכל עמוד ועמוד כדי לאפשר לגולש לדלג או לחזור למקום ממנו הוא הגיע. אפשרות מעבר לעמוד ראשי, קטגוריה או לעמוד אחר בלחיצת כפתור ברורה וקלה במיוחד.

שלב ה: הצהרת נגישות באתר

כל אתר אינטרנט או אפליקציה חייב לכלול הצהרת נגישות.

הצהרת הנגישות חייבת להופיע בהתאם לתנאים ספציפיים ולחייבת להכיל מידע רב ככל שניתן לגבי הנגשת האתר והתאמתו לאנשים עם מוגבלות.

למידע נוסף אודות הצהרת נגישות לחץ כאן: הצהרת נגישות לאתר אינטרנט