הנגשת אפליקציות

הנגשת אפליקציה לאנשים עם מוגבלות

בשנים האחרונות נוכח העידן הטכנולוגי המתקדם, עסקים רבים החלו לשווק את השירותים והמוצרים שלהם באמצעות אפליקציות ממוקדות ומותאמות לסוג העסק. השימוש באפליקציה לעסק מאפשרת שיווק שירותים, הפצת מידע ושמירה על קשר ישיר מול הלקוח בכל שלב. בעת פיתוח אפליקציה המותאמת לעסק שלכם ישנה חשיבות עליונה בהתאמת המערכת לאנשים עם מוגבלויות. לפי דוח בנושא “אנשים עם מוגבלות בשנת 2017”  שפורסם על ידי משרד המשפטים, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ומכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל ניתן לראות כי ישנם 1,412,000 אנשים עם מוגבלות כלשהי.בעת איפיון ופיתוח ישומון או בשמו הלועזי אפלקציה יש צורך לבצע התאמה מקסימלית לתקנות הנגישות בכדי לאפשר להם להשתמש בשירות בצורה הטובה והברורה ביותר.  מלבד החשיבות העליונה לפיתוח אפליקציות נגישות שעברו תהליך מדויק של ייעוץ והנגשה, יש להוסיף כי עניין זה יאפשר לכם להגיע לפלח שוק רחב יותר ובכך להגדיל את המכירות באופן ישיר ומהיר במיוחד.

עסקים גדולים בארץ ובחו”ל מתמודדים עם תביעות רבות בשל רמת נגישות נמוכה של האתר או האפליקציה שלהם. התובעים דרשו תיקון וסעד כספי עבור הנזק שנגרם להם עקב שימוש באפליקציה לא נגישה ובעלי האפליקציה אף הוכרחו לתקן את הנושא עד כדי פיתוח אפליקציה חדשה נגישה ונוחה יותר.

כיצד ניתן לשפר את רמת הנגישות באפליקציה?

לפני שנכנס לדיון שמטרתו העיקרית להסביר לכם כיצד ניתן לשפר את רמת הנגישות באפליקציה שלכם, חשוב להגדיר שנגישות אינה זהה לשימושיות, כלומר זה שניתן להשתמש במוצר אינו הופך אותו לנגיש. לצורך ביצוע נגישות לאפליקציה יש צרוך במספר פרמטרים חשובים שצריכים לבצע על מנת לאפשר לאדם עם מוגבלות לנווט ולצרוך את השירות באמצעות טכנולוגיות מסייעות המותקנות במכשיר הסלולרי השלו.

אנשים רבים סבורים כי מילה נרדפת לאפליקציה נגישה היא “אפליקציה ידידותיות למשתמש”. נושא זה נכון בעיקרו. לרוב, פיתוח אפליקציה שהשוקע בו זמן רב של ייעוץ, הכוונה, התאמה מבחינה ויזואלית וכתיבת התוכן בהחלט תהייה נוחה יותר למשתמש שאינו עם מוגבלות כלשהי.
בהגדרה הנתפסת של שימושיות, ההתייחסות היא עד כמה מהיר וקל להשתמש באפליקציה ולצרוך את השירות הרצוי מבית העסק. בנושא הנגישות לאפליקציה לא מדובר על אופן השימוש עצמו, אלא להפוך את התהליך לשמיש יותר על ידי אנשים עם מוגבלויות.

הבנת ההבדל בין שימושיות לבין נגישות הוא חשוב, במיוחד שלרוב שניהם הולכים יד ביד. בעת פיתוח האפליקציה, המפתחים צריכים להתמקד לא רק ביישום תכונות עבור המשתמש הממוצע, אלא להפוך את האפליקציה לקלה יותר ופונקציונלית יותר עבור אנשים עם מוגבלות.

אפליקציה נגישה צריכה להשפיע על הגישה של האדם עם מוגבלות לאפליקציה או לאתר. ישנם מוגבלויות רבות הכוללות לקויות ראייה, שמיעה, פיזית, דיבור, קוגניטיבית ונוירולוגית.
דבר נוסף שכדאי להוסיף זה הנגישות לאנשים מבוגרים. ניתן לראות עלייה חדה באנשים מבוגרים המשתמשים בטלפון סלולרי המכיל מגוון רחב של אפליקציות כמקור מידע או הזמנת שירותים שונים ולכן עצם ביצוע ההנגשה מלכתחילה הופך את האפליקציה לנוחה ונגישה יותר לשימוש בקרב אנשים מבוגרים.

אנו ממליצים לבצע את התאמות הנגישות באפליקציה טרם הפיתוח ולא אחריו. בזמן פיתוח אפליקציה חדשה הרבה יותר קל להתאים את האזורים, התפריטים והתוכן מאשר באפליקציה קיימת.
תהליך נכון של ייעוץ נגישות לאפליקציה בשלב מוקדם יאפשר להם להינות מכל העולמות: אפליקציה נגישה וקלה לשימוש לכל המשתמשים והגדלת פלח השוק שאליו אתם פונים בהשקת המוצרים או השירותים שלכם.

ישנם מספר דגשים חשובים הקשורים לתחום הנגישות שכדאי לשלב עוד בשלב הראשוני בעת ייעוץ, אפיון ופיתוח האפליקציה. יישום דגשים הללו יאפשרו לכם להנגיש את האפליקציה בצורה קלה ומהירה יותר וכמובן לחסוך הרבה כסף בפיתוחים נוספים לאחר השקת האפליקציה.

מה התקן מחייב בנושא הנגשת אפליקציות?

במועד שבו כתבתי מאמר זה אין תקן ספציפי להנגשת אפליקציות ולכן יש להיצמד ככל שניתן לפי תקן הנגישות 5568 המתייחס לביצוע התאמות נגישות באתרי אינטרנט. 

חשוב להדגיש כי האפליקציה צריכה להיות נגישה בשתי מערכות הפעלה שונות, לדוגמה IOS ו- אנדרואיד.

אם יש לי אתר אינטרנט נגיש, גם האפליקציה שלי צריכה להיות נגישה?

אתר אינטרנט נגיש ומותאם למובייל ואפליקציה

שאלה שחוזרת על עצמה הרבה פעמים מלקוחות שיש להם גם אפליקציה וגם אתר מובייל נגיש: האם הם חייבים להנגיש גם את האפליקציה למרות שהנגישו בצורה מלאה ובהתאם לדרישות התקן את אתר האינטרנט שלהם אשר תואם למובייל?

המבחן שאתם צריכים לעשות זה האם כל השירותים הקיימים באפליקציה קיימים בצורה שווה וזהה לחלוטין באתר האינטרנט? במידה והתשובה היא כן מנוסח התקנה ניתן להבין כי אתם לא צריכים לבצע הנגשה גם לאפליקציה אך ישנה חובה לפרסם קישור בצורה נגישה וברורה באפליקציה המפנה את המשתמש לאתר האינטרנט שלכם לצורך קבלת השירות המבוקש. 

הכוונה היא לאפשר למשתמש לראות את התוכן ולצרוך את השירות בצורה נגישה באחת מהדרכים: באפליקציה או באתר האינטרנט המותאם למובייל.

מעוניין שנבדוק עבורך האם האפליקציה שלך נגישה?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות

web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת