fbpx

תפריט

תקנון לאתר אינטרנט

ראשית חשוב להבין מהו תקנון לאתר אינטרנט וכיצד עלינו להתייחס אליו מבחינת משפטית וחברתית.

תקנון הוא מסמך משפטי המגדיר בצורה מפורשת את תנאי השימוש באתר האינטרנט. התקנון קובע את ההסכם בין בעל האתר לבין הגולשים, ומתאר את הזכויות והחובות של כל צד.

מי מחויב להוסיף תקנון?

חוק הגנת הצרכן התשמ"א-1981 מחייב כל עסק המציע מוצרים או שירותים באינטרנט להציג תקנון באתר מיקום בולט, נגיש וברור לכלל המשתמשים.

בנוסף, מומלץ לכל בעל אתר, גם אם אינו מחויב בכך על פי חוק, להוסיף תקנון. תקנון מקצועי יכול להגן על בעל האתר מפני תביעות משפטיות, למנוע אי הבנות עם הגולשים ולבסס את האתר כאמין ומקצועי מול מנועי החיפוש.

יתרונות נוספים של הוספת תקנון:

 • הגדרת גבולות רכישת שירות או מוצר בצורה ברורה למשתמש:  בעת שתקנון כתוב בצורה מקצועית המותאמת לבעל העסק ולשירות המוצע דרכו, הגולש יכול לדעת בדיוק אודות השימוש שמותר לו לבצע באתר או מה עלול לחשוף אותו לסוגיות מורכבות כאלה ואחרות. בעת שהתקנון כתוב בצורה פשוטה, זה עוזר למנוע התנהגויות לא ראויות, העתקת תכנים או מידע המוגן בזכויות יוצרים ועוד.
 • הגברת אמון הגולשים באתר האינטרנט: הצגת תקנון מקצועי מעניקה לגולשים תחושת ביטחון שיש על מי לסמוך בעת רכישת השירות או המוצר דרך האתר. בעת שהגולשים סומכים על בעל העסק / בעל האתר הסיכוי שלהם לבצע פעולות או רכישות באתר הינו גבוה משמעותית מאתרים שאין להם תקנון.
 • שימוש בתקנון לצורך הגנה על זכויות היוצרים של האתר: ישנם אתרי אינטרנט רבים המשקיעים שעות וכסף רב ביצירת תוכן איכותי, תמונות ייחודיות ומידע חדשני שאין למתחרים שלהם. בעת שאתם משתמשים ורשומים את כל הנושאים הללו בתקנון, אתם מצהירים על זכויות היוצרים השייכות לכם מה שמונע משתמשים אחרים להעתיק מידע או להשתמש בחומרים שלכם.
 • שיפור דירוג אתר האינטרנט במנועי החיפוש: גוגל ומנועי חיפוש השונים "רואים" אתרים שיש בהם תקנון תנאי שימוש כאתרים אמינים ומקצועיים יותר וככה נותנים להם דירוג גבוה יותר במנועי החיפוש

מה צריך לכלול תקנון אתר?

תקנון אתר אינטרנט צריך לכלול מגוון רחב של מידע, ביניהם:

 • פרטי התקשרות עם בעל האתר/ בעל העסק: שם מלא של העסק, מספר ע.מ/ח.פ, כתובת פיזית (במידה וקיימת), מספר טלפון וכתובת דואר אלקטרונית ליצירת קשר.
 • תנאי / כללי השימוש באתר: תיאור מפורט של הכללים והתנאים שעל המשתמש לציית בעת שהוא מבצע שימוש כלשהו באתר, לדוגמה: נושא הזכויות יוצרים של המידע המופיע באתר שאסור להשתמש בו או להעתיקו לאתר אחר.
 • איסור גרימת נזק לאתר האינטרנט: בתקנון צריך להיות רשום בצורה מסודרת שאסור לגרום נזק כלשהו באתר האינטרנט או במידע המפורסם בו.
 • הגבלת אחריות על המשתמשים במידע שבאתר: הגבלת האחריות של בעל האתר ביחס לנזק כלשהו שעלול להיגרם כתוצאה מהשימוש באתר האינטרנט או במידע המפורסם בו.
 • הליך פתרון סכסוכים וענייני השיפוט בסוגיות משפטיות: קביעת הדרך שבה ייפתרו סכסוכים בין בעל האתר לבין הגולשים ואיזה בית משפט תהיה לו הסמכות השיפוטית להכריע בתיק שבין בעל האתר למשתמש.
 • הוראות נוספות המותאמות ספציפית לבעל העסק: הוראות נוספות הרלוונטיות לבעל העסק ולסוג האתר, לדוגמה בתקנון שבאתר מכירות יש להתמקד במדיניות משלוחים, מדיניות ביטולי עסקה, מדיניות החזרות וקבלת זיכויים ועוד.
מה צריך לכלול תקנון אתר אינטרנט?
חוזה כתוב בין בעל האתר למשתמש באתר, הגברת האמון בקרב הגולשים, הגנה על זכויות יוצרים, הליף לפתרון סיכסוכים בין הצדדים, הוראות נוספות רלוונטיות לבית העסק.

מהיכן משיגים תקנון לאתר אינטרנט

 • טרם כתיבת תקנון מתאים לאתר אינטרנט יש להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט. לאחר שהעורך דין יעבור על האתר ויבין מבעל העסק מה מטרת העיסוק או השירות המוצע דרכו, הוא יוכל לנסח תקנון מקצועי ומותאם לצרכים העסקיים הספציפיים של העסק.
 • במידה ומדובר בתקנון סטנדרטי של אתר מכירות פשוט לדוגמה, ניתן גם להשתמש בתקנונים הכתובים בצורה מקצועית על ידי אנשי מקצוע מבינים בתחום או להשתמש בתבניות מוכנות לאחר התאמה מלאה של כל המידע לעסק ולתחום העיסוק שלו.
 • חשוב מאוד לוודא שהתקנון כתוב בשפה ברורה, נגישה וקלה במיוחד להבנה.
 • חשוב לכלול בתקנון את כל המידע הנדרש לצורך התקשרות תקינה של בעל האתר ללקוח.
 • האתר השתנה? הוספתם שירותים נוספים? חשוב מאוד לעדכן את תקנון האתר בהתאם לסוגיות ששונו בעסק.

אל תעתיקו תקנון מאתר אינטרנט אחר!

זה נכון שניתן למצוא באינטרנט תקנונים רבים של אתרי אינטרנט אחרים, אך ההמלצה שלי היא לא להעתיק או להשתמש במידע המופיע בהם.

להעתקת תקנון מאתר אחר יש מספר חסרונות משמעותיים:

 • הפרת זכויות יוצרים בגין העתקת תקנון: ייתכן שתקנון של אתר אינטרנט שנכתב על ידי עורך דין מקצועי מוגן בזכויות יוצרים, והעתקתו עלולה להוות הפרה של זכויות אלה. הפרה של זכויות יוצרים עלולה לגרור לסוגיות משפטיות מורכבות ולקנסות גבוהים.
 • חוסר התאמה בין המידע המופיע בתקנון לאתר האינטרנט: כל עסק וכל אתר אינטרנט הוא שונה לחלוטין מאחר ולכן ישנו סיכוי גבוה שהנושאים שאליהם בעל האתר התייחס בתקנון אינם תואמים לאתר אחר. בעת שאתם מעתיקים תקנון ממקום אחר, ייתכן שהמידע המופיע בו לא רלוונטי אליכם מה שיכול לחשוף אתכם לסוגיות משפטיות מורכבות.
 • פגיעה באמינות האתר מול המשתמשים והלקוחות הפוטנציאלים: העתקת תקנון מאתר אחר עלולה לפגוע באמינות האתר בעיני המשתמשים השונים . משתמשים שונים יכולים להבחין בכך שהתקנון אינו מקורי ואינו רלוונטי לאתר או לשירות המוצע דרכו. בעת שהם יבחינו בכך, עלולה להיווצר אצלם תחושה שהאתר אינו מקצועי או אמין, דבר שעלול לגרום להם לנטוש אותו. בנוסף, חשוב לזכור שלמנועי החיפוש יש יכולת גבוהה להצליב בין אתרים שהמידע ביניהם מועתק (ברמת התקנון ובכלל), מה שעלול לפגוע בדירוג של האתר שהעתיק את התקנון במנועי החיפוש.

חשוב לזכור:

 • תקנון הוא קו מנחה כללי המתאים לבעל העסק, לאתר האינטרנט ולשירות או המוצר המשווק דרכו.
 • תמיד מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט לפני כתיבת התקנון שיתאים לאתר שלכם.
 • תקנון אתר אינטרנט הוא מסמך חשוב המגן על בעל האתר ועל הגולשים המשתמשים בשירותיו.
 • חוץ מתקנון, לכל עסק או שירות המוצע דרך האינטרנט חלים כללים וחוקים שונים ומגוונים לדוגמה, חוק הגנת הפרטיות, אבטחת מידע וכו".

אין במידע האמור מהווה ייעוץ או עצה משפטית, בכל נושא משפטי יש להתייעץ עם עורך דין.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים אודות כתיבת תקנון לאתר אינטרנט?

השאירו את הפרטים שלכם ואנו נדאג לחזור אליכם עם כל המידע המקצועי והמעודכן ביותר

רוצים את המידע כאן ועכשיו? התקשרו: 074-7817111