fbpx

תפריט

אתר נגיש

אתר נגיש הוא אתר אינטרנט שנבנה במטרה להבטיח שכל המשתמשים יוכלו לגשת לאתר ולהשתמש בו ללא קשר ליכולותיהם או מוגבלותם. 

לצורך העניין ישנם מאות אלפים משתמשים במדינת ישראל עם מוגבלויות כאלה או אחרות, מה שהופך את נגישות האתר לשיקול מכריע עבור כל בעל עבר שברשותו אתר אינטרנט. בניית אתר נגיש זה לא רק בחירה חברתית אלא גם בחירה שיווקית שבאמצעותה ניתן לשפר את הקידום האורגני (SEO) של האתר בכך שהיא תתאים את מבנה האתר והתוכן הכתוב בו למנועי החיפוש. עניין נוסף שחשוב לקחת בחשבון זה שאתר נגיש הוא אתר שחווית המשתמש (UX) שבו היא טובה ונוחה יותר לכלל המשתמשים והמבקרים באתר.

בפוסט הבא נציג בפניכם מספר שלבים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת אפיון אתר נגיש, בנייה שלו ובדיקת נגישות מקיפה שהינה חובה ליישום וביצוע טרם עליית האתר לאוויר.

שלב 1: הבינו מדוע נושא הנגישות הינו חשוב וקריטי בכל אתר שאתם בונים

בעת הנגשת אתר או פיתוח של אתר נגיש, אתם יכולים להבטיח שכל המשתמשים יוכלו לגשת אליו, להבין את המידע הכתוב בו ולפנות אליכם כדי לרכוש את השירות או המוצר שאתם מציעים. חוץ מהנושא החברתי (והחשוב מכולם), אתר נגיש פונה לקהל יעד רחב יותר, הוא אתר שמקודם יותר בכל מנועי החיפוש ובנוסף הוא אינו חושף אותם לתלונות ותביעות משפטיות עקב אי הנגשת האתר ואי עמידה בדרישות התקן הישראלי 5568.

שלב 2: בחירת פלטפורמת אתרים נגישה

השלב הראשון בבניית אתר נגיש היא בחירת הפלטפורמה המתאימה ביותר לסוג האתר. לדוגמה ישנם אתרי תדמית, אתרי קטלוג ואתרי מכירות שלכל סוג אתר ישנה פלטפורמה המתאימה ביותר עבורו. בחירת הפלטפורמה מתבצעת בראייה מקיפה על מספר סוגיות:

  • מה מטרת אתר האינטרנט ואיזה קהל יעד הוא צריך לשרת.
  • האם השירות המוצע דרך האתר הינו מורכב או שבעצם מדובר בשירות פשוט המוכר לכולם. במידה ומדובר באתר המציע שירות מורכב או חדש יש לספק אתר מקיף יותר הכולל בלוג מאמרים, אזור שאלות ותשובות, טפסים לפניה במידה וישנן שאלות ועוד. מטרתו של כל המידע המצוין בסעיף, הוא לאפשר למשתמשים להבין בצורה טובה יותר את מטרת האתר ופרטים מקיפים אודות השירות שהעסק מציע.
  • האם האתר משמש רק ככרטיס ביקור, אתר לקידום העסק או שאולי זהו אתר תדמיתי המציג גלריית תמונות או שירותים שונים ומגוונים.
  • האם מדובר באתר המציג רק קטלוג מוצרים כללי או שמדובר באתר מכירות הכולל תהליך רכישה מקיף שגם הוא צריך להיות נגיש ומותאם לדרישות הנגישות באינטרנט.
  • מספר המוצרים המפורסמים באתר והאם הם מיועדים לקהל ישראלי או בינלאומי.
 

ישנן מספר פלטפורמות מוכרות, ביניהן: WORDPRESS, WIX, SHOPIFY ועוד.

ישנן פלטפורמות "פתוחות" כגון WORDPRESS שבהן ניתן להגיע לרמת נגישות גבוהה במיוחד תוך כדי ביצוע התאמות נגישות ברמת הקוד של האתר ואילו ישנן פלטפורמות סגורות כמו WIX שאין לנו גישה לקוד ולכן צריך לבצע את ההתאמות במסגרת מערכת הניהול של האתר בשילוב כלים חיצוניים שיאפשרו לנו להגיע לרמת נגישות טובה ומספקת.

שלב 3: תעצבו ותאפיינו את האתר כאתר נגיש כבר מההתחלה

עיצוב ואפיון אתר נגיש מצריך שימוש בעקרונות מסוימים המותאמים במיוחד לאנשים עם מוגבלויות המשתמשים בטכנולוגיות מסייעות שונות ומגוונות (כל משתמש עושה שימוש בטכנולוגיה המתאימה ביותר עבורו ובהתאם לרמת המוגבלות שלו). עיצוב נגיש כולל זה כולל שימוש בניגוד קונטרסט תקין בין צבע הטקסט לצבע הרקע (כדי שהמשתמש יוכל להבחין מה רשום בעמוד), מתן טקסט חלופי לתמונות, הוספת מקום ייעודי לחלופה טקסטואלית לסרטוני וידאו (במידה וקיימים), ושימוש בשפה ברורה ופשוטה ללא שימוש בקיצורים או מונחים בסלנג.

שלב 4: בדיקה ידנית והכנת דוח נגישות עם יועץ נגישות לאתרי אינטרנט

ישנם חברות רבות המשתמשות בכלים אוטומטיים לצורך זיהוי בעיות נגישות באתר שכרגע הם סיימו לפתח. לצערנו, השימוש בכלי אוטומטי אינו נכון ואינו מדויק מכיוון שלאותו כלי ישנן יכולות מוגבלות והמידע שהוא מציג למשתמש הינו חלקי למדי. כלי אוטומטי יכול לבדוק רק נושאים מסוימים שגם בהם יש לא מעט שגיאות עקב מבנה של האתר, הנראות שלו, האפיון שלו או הרכיבים הקיימים בו. כדי להבטיח שהאתר שזה עתה בניתם עומד בדרישות הנגישות אתם חייבים לרכוש את שירותיו של יועץ נגישות שיבצע בדיקה ידנית, ימלא דוח מסודר על פי דרישות התקן שכולל את כל הליקויים הקיימים באתר שלכם ויעבוד אתכם לאורך כל תהליך ההנגשה. אנו ממליצים לכם לבחור ביועץ נגישות שיש לו ידע טכני בקריאה וכתיבת קוד כדי שיוכל לספק לכם פתרונות יצירתיים ככל שניתן. רכישת השירות מיועץ המבין את קוד האתר ואת דרישות התקנות יבטיח לכם כי תוכלו לשמור על נראות האתר ובמקביל לעמוד בכל דרישות התקנות.

שלב 5:  לאחר שווידאנו שהאתר נגיש, האם הוא נשאר נגיש לנצח?

בדיקת הנגישות תקפה למועד ביצוע הבדיקה והטיפול בפועל שבאתר. כלומר במידה ולאחר מספר ימים או חודשים בוצעו שינויים כלשהם כגון: שינוי ברמת מבנה האתר, עדכון התוספים, הוספת רכיבים חדשים, הוספת אלמנטים ויזואליים כגון סרטוני וידאו או מצגות ועוד, יכולים לפגוע ברמת הנגישות שלו.

בכדי שתוכלו לוודא שאתם אכן עומדים בדרישות הנגישות בכל שלב, אנו מציעים שירות ייחודי המאפשר מיפוי ומעקב אחר אתר האינטרנט שברשותכם. במסגרת השירות, אנו נבצע מיפוי מסודרת של כל העמודים והתבניות הייחודיות הקיימות באתר, אנו נבדוק אחת לתקופה בהתאם לתדירות השינויים שמתבצעים באתר (שבוע, חודש, שנה), הצוות שלנו יעבור וינגיש עבורכם את כל השינויים שבוצעו באתר כולל עריכת התכנים החדשים שנוספו אליו. בסוף הבדיקה, אנו נספק לכם דוח מסודר של כל ההתאמות שבוצעו כולל התייחסות מסודרת לעמידה בדרישות התקן הישראלי מתוקף תקנות הנגישות.

לסיכום, בניית אתר נגיש זה לא רק הדבר הנכון לעשות, אלא דבר חיוני וחשוב במיוחד לעסק שלך. בעת שאתם מבטיחים שהאתר שלכם נגיש, אתם גם עמודים בדרישות התקנות, וגם פונים לקהל יעד נוסף שלא פניתם אליו עד כה. הגדלת בסיס הלקוחות שלכם תספר את חשיפת השירותים ואת המוניטין של העסק שלכם.

חברת WEB-A מתמחה במתן פתרונות ייחודיים בכל נושאים הקשורים לנגישות דיגיטלית, כגון: הנגשת אתרים, הנגשת אפליקציות, הנגשת מסמכים ותוכן באתרי אינטרנט, ייעוץ וליווי בנושא נגישות מערכות מתקדמות, אפיון ועיצוב אתרים נגישים ועוד.

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לצורך קבלת מידע מקיף ומקצועי בנושא אתר נגיש, החשיבות הרבה בהנגשת אתר אינטרנט וכיצד עליכם לוודא שהאתר שלכם אכן עומד בדרישות התקנות.

מעוניינים במידע נוסף אודות התהליך המקיף להנגשת אתר האינטרנט שברשותכם?

השאירו פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליכם השעות הקרובות

אין לכם זמן לחכות? חייגו עכשיו: 074-7817111 ואנו נשמח לתת לכם את כל המידע בנושא

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

פוסט מפורט שיסביר לכם מדוע לא כדאי להעתיק הצהרת נגישות מאתר אחר

אל תעתיקו הצהרת נגישות

אל תעתיקו הצהרת נגישות ואל תשתמשו בתבנית המפורסמת ברשת, הסבר מפורט למה זה לא כדאי ומהם הסיכונים הכרוכים בכך. את

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת