כשלים אפשריים בעת התקנת תוסף נגישות במסגרת אתר

בשנים האחרונות אנו מזהים עלייה משמעותית בכמות התלונות והתביעות המוגשות כנגד עסקים פרטיים וחברות ציבוריות בנושא אי הנגשת אתר האינטרנט שברשותן. לאור עניין זה, חברות תוכנה רבות התחילו פיתחו תוספי נגישות מסוגים שונים ומגוונים אשר מטרתם העיקרית הייתה לוודא כי אדם עם מוגבלות יוכל להשתמש ולצרוך את המידע שבאתר בצורה מלאה, נגישה ובהתאם לטכנולוגיות המסייעות העומדות לרשותו.

בפוסט זה, אנו נתייחס ונבהיר מהם הכשלים האפשריים בעת שימוש בתוסף נגישות במסגרת אתר אינטרנט. חשוב להדגיש כי הכשלים הבאים מתייחסים גם לתוספי נגישות שהם חינמיים (ללא תשלום) וגם תוספי נגישות בתשלום וזאת לאור היכולת המוגבלת שלהם לעמוד בדרישות התקן ולאפשר לאדם עם מוגבלות להשתמש באתר באמצעות הטכנולוגיות המסייעות שברשותו. חשוב להדגיש כי התקנת תוסף נגישות במסגרת אתר אינטרנט היא אינה חובה וכי מדובר ברכיב חיצוני שיושב על גבי האתר כפי שהוא.

לאחר בדיקות רבות ותהליכי ייעוץ נגישות לאתרים רבים ומורכבים שבמסגרתם נחשפנו למספר רב של תוספי נגישות, החלטנו לציין עבורכם מהם הכשלים האפשריים והמרכזיים ביותר שבהם נתקלנו בעת בדיקת האתר ולצורך התאמתו לדרישות התקן הישראלי 5568 בנושא נגישות באינטרנט.

לאחר התקנת תוסף נגישות במסגרת אתר אינטרנט יתכנו כשלים רבים, בניהם:

 1. בתוסף הנגישות ישנן אפשרויות רבות שאמורות להקל, להנגיש ולבצע את ההתאמות הנדרשות לאנשים עם מוגבלות במסגרת אתר האינטרנט. במקרים רבים האפשרויות או ההתאמות הניתנות באמצעות התוסף מתבצעות בצורה חלקית בלבד שאינה עומדת בדרישות התקן. לדוגמה נושא שינוי הצבעים ועמידתם ביחס קונטרס תקין בעת שימוש במסגרת האתר. אפשרות זו אינו מציגה פתרון מלא מכיוון שבאתר עצמו עוד לפני השימוש באמצעות התוסף ישנו צורך לעמוד ביחס קונטרס תקין אשר יאפשר למשתמש עם מוגבלות להבין מה כתוב באתר גם ללא שימוש או תפעול תוסף הנגישות שדורש ממנו התעסקות רבה. אדם עם מוגבלות צריך להשקיע מאמץ וזמן רב לצורך גלישה באתר ולכן השימוש באמצעות תוסף נגישות רק הופך את התהליך לארוך, מייגע ומתסכל הרבה יותר.
 2. לצורך הפעלת ההתאמות הנדרשות בעת גלישה באתר האינטרנט יש צורך להפעיל פרופיל מסוים אשר מטרתו להתאים את האתר לטכנולוגיה מסייעת של אותו אדם המשתמש באתר. לנושא זה יש שתי סוגיות נפרדות העלולות להוות כשל מרכזי בעת גלישה באתר:
  • א. לעיתים קרובות המשתמש אינו יודע שעליו להפעיל את פרופיל זה או לחילופין לא מצליח להגיע אליו כלל במסגרת התוסף. הפעלת הפרופיל המסוים במסגרת תוסף הנגישות מחייב את המשתמש לפתוח את התוסף וללחוץ על הכפתור הרלוונטי עבורו וכך מסרבל בצורה משמעותית את אופן הגלישה באתר באמצעות טכנולוגיות מסייעות שונות כגון קורא מסך או בעת ניווט באתר באמצעות המקלדת.
  • ב. הפרופילים לא מתאימים בצורה מלאה לטכנולוגיה המסייעת ואינם עונים על כל הדרישות של המשתמש בעת ביצוע ההתאמות במסגרת האתר. לדוגמה פרופיל של אדם עם מוגבלות בראיה לעיתים מתייחס לנושא הקורא מסך בלבד ואינו מתייחס לאנשים אשר מנווטים באמצעות המקלדת. חשוב לנו להוסיף גם כי ההתייחסות לקורא מסך מתבצעת בצורה טכנית ומוגבלת במיוחד ולכן ישנם מקרים רבים שההתאמה אינה מתבצעת במלואה וכי המשתמש אינו יכול להבין מה כתוב או מה השירות שמוצע דרך האתר.
 3. שימוש בתוסף נגישות במסגרת אתר אינטרנט לעיתים קרובות מאיטה משמעותית את טעינת האתר ואופן השימוש בו. בעת האטה של טעינת האתר והעמודים השונים במסגרתו נפגעת חוויית המשתמש בצורה גורפת גם לאדם עם מוגבלות וגם לאדם ללא מוגבלות. בנוסף, חשוב להדגיש כי האטת קצב טעינת עמודי האתר עלולה לפגוע בקידום האתר במנועי החיפוש.
 4. תוספי הנגישות רבים המותקנים באתרים השונים לא מתעדכנים בצורה אוטומטית בהתאם לדפדפנים המובילים ולמערכות ההפעלה הנפוצות בשוק. אי עדכון שלא תוספי הנגישות הללו עלולים להוות מכשול משמעותית בעת השימוש בהם במסגרת דפדפן חדש או טכנולוגיה מסייעת שעברה עדכון לגרסה חדשה.
 5. לתוספי הנגישות אין יכולת טובה לקרוא את המידע המופיע על גבי התמונה. המערכות לזיהוי טקסט הקיימות היום בחלק מהתוספים עושים זאת בצורה שאינה תקינה כלומר אינן יכולות לזהות מהו הטקסט שכתוב בתמונה ובמידה והן כן מצליחות לזהות המידע הוא אינו נכון או שאינו משקף את מטרת התמונה.
 6. תוסף הנגישות המותקן באתר מופיע גם בגרסתו הרספונסיבית בעת הפעלה וגלישה באתר באמצעות המובייל (הטלפון הסלולרי לדוגמה). תאימות תוסף נגישות למובייל לעיתים קרובות נפגעת ואף הצגת התוסף עצמו מסתירה חלק נכבד מהדף אשר פוגע באופן הגלישה באתר במסגרת מכשירים סלולריים, טאבלטים ועוד.
 7. בעת ניווט באמצעות המקלדת ושימוש על ידי תוסף נגישות לעיתים קרובות אלמנטים או רכיבים שאינם צריכים או אמורים לקבל פוקוס מקבלים פוקוס וכך אופן הגלישה לאנשים המסתייעים באמצעות המקלדת נפגע. בעת ניווט במקלדת אפשרויות הניווט חייבות להיות מתאימות וברורות בהתאם לדרישות התקן.
 8. לתוספי הנגישות אין יכולת לבצע את ההתאמות הנדרשות במסגרת התוכן המופיע באתר, משמע במידה וקיים תוכן או מידע כתוב שהועלה לאתר בצורה שאינה נגישה תוסף הנגישות אינו "יודע זאת" ואינו יכול להתריע על כך בפני המשתמש. תוספי נגישות יכולים רק לבצע התאמות בסיסיות במסגרת מבנה האתר ללא התייחסות כלל לתוכן הכתוב בו.

לסיכום: כמובן וישנם עוד כשלים רבים העלולים להיגרם עקב שימוש בתוסף נגישות כזה או אחר במסגרת אתר האינטרנט. תוספי הנגישות אינם יכולים להבטיח כי בעל האתר עומד בדרישות התקן מכיוון שיכולת השינוי וביצוע ההתאמות הנדרשות באתר הינה מוגבלת וחסרה. תוסף הוא בעצם סוג של תוכנה שיושבת על גבי האתר ומאפשר למשתמש לבצע התאמות מסוימות שלעיתים קרובות פוגעות באופן השימוש באתר ולא מאפשרות גלישה המתואמת לטכנולוגיות המסייעות הנפוצות.

מעוניינים לדעת עוד אודות תוספי הנגישות וכיצד הם בעצם פועלים? הכנסו למאמר בקישור הבא: מהו בעצם תוסף נגישות לאתר אינטרנט.

במקרים של אתרים מורכבים מאוד הדורשים עבודה וליווי רב ומקיף בנושא הנגשת האתר והתאמתו לדרישות התקן, ניתן להשתמש בתוסף נגישות במקביל לתהליך הייעוץ המלא וההתאמות הנדרשות במסגרת קוד האתר. חשוב לציין כי בעת שימוש באמצעות תוסף נגישות יש לוודא כי הפונקציונליות והנראות של האתר אינה נפגעת כלל בעל עמודי האתר וכי החברה להנגשת אתרים ביצעה התאמות נוספות במסגרת הקוד ללא הסתמכות על אופן ההתקנה ותפעול התוסף.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מאמר בנושא הנגשת מסמך סרוק

הנגשת מסמך סרוק

כיועץ נגישות בעולם הדיגיטלי המלווה פרויקטים רבים בארץ ובחו"ל נחשפתי לאלפי מסמכים מסוגים שונים. כדי לפשט את נושא הנגשת המסמכים,

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת