פונט נגיש

גופן או בשמו המוכר פונט הוא בעצם העיצוב של האותיות או המספרים המשמשים להצגת טקסט, מספרים, תווים או כל מידע ויזואלי אחר.  

ההמלצה היא להשתמש בגופנים הקריאים והברורים ביותר לכלל האוכלוסייה. גופן ברור וקריא יותר מאפשר לאנשים שראייתם נפגעה, מבוגרים ואנשים עם מוגבלות לקרוא את הטקסט בצורה טובה וקלה יותר. החשיבות לשימוש בפונט נגיש היא מעל הכל במאמר, מסמך, תוכן באתר או כל מידע אחר שמפורסם לקהל הרחב.

זה נכון שלרוב פונט נגיש נראה פחות טוב מפונט מעוצב, אך זכרו מה כדאי? פונט יפה שלא ניתן לקריאה בקרב כל האוכלוסייה או פונט פחות יפה שכמעט כל האוכלוסייה תוכל לקרוא ולהבין. האמת, התשובה כבר ידועה מראש.

אין הסכמה ברורה מהו פונט נגיש ואיזה פונט הוא המתאים ביותר לאנשים עם מוגבלות. ישנם גופנים שניתן לרכוש בעלות כספית וישנם גופנים הניתנים לשימוש חופשי בקרב משתמשי מערכות ההפעלה השונות. לאחר בדיקה שביצענו, ישנם מספר גופנים שלדעתו נראים נגישים וברורים יותר לרוב האוכלוסייה.

 

להלן רשימה של מספר פונטים נגישים הניתנים לשימוש ברוב מערכות ההפעלה:

  • פונט מרים MIRIAM
  • פונט אריאל ARIEL
  • פונט טהומה TAHOMA
  • פונט ורדנה VARDENA
  • פונט טיימנס ניו רומנס Times New Roman
  • פונט גאורגיה GEORGIA
  • פונט גישה GISHA
  • פונט נרקיסים NARKISIM
  • פונט אהרוני AHARONI

 

הטמעת פונט נגיש במסמכים או באתר אינטרנט

לדפדפנים החדשים יש את היכולת להוריד בצורה אוטומטית את הגופן של הטקסט שהגולש נתקל בו. כלומר, במידה והפונט הנצפה אינו מזוהה בקרב מערכת ההפעלה הדפדפן מזהה בצורה אוטומטית אותו ומחפש בראשית. אם זאת ישנם גם אפשרויות להתקין תוסף בדפדפן שממיר בצורה אוטומטית את הטקסט לגופן קריא וברור ARIEL. חשוב להבהיר שלתוכנות השונות להקראת מסך אין באמת חשיבות לנראות הפונט, הן קוראות את הפונט באותו האופן מכיוון שהתוכן עצמו רשום בקוד האתר ואין השפעה או חשיבות לנראות הוויזואלית שלו.

שימוש במספר פונטים באותו מאמר או מסמך

חשוב להבין כי השימוש במספר פונטים (הנראים שונה) בעמוד אחד או במאמר ספציפי הינו רק בעל השפעה על אנשים עם מוגבלות, אלא גם מבחינת הנראות עלול לגרום לחוסר סדר וחוסר אחידות במסמך. אנו ממליצים לבחור פונט אחד נגיש ולהשתמש בו בכל המסמך או בכל האתר. אחידות היא המתכון להצלחת התוכן המפורסם לגולש או לקורא המסמך.

שימוש באלמנטים ויזואליים אחרים כגון הדגשה, קו נטוי במסגרת שימוש בפונט נגיש

ראשית חשוב להבהיר כי השימוש באלמנטים שונים בתוכן או במאמר המפורסם באתר אינו בעל משמעות כזו או אחרת מלבד הנראות שלו. ברגע שאני מדגיש באמצעות BOLD טקסט אני פשוט רוצה להעביר מסר לגולש כי המידע שרשום פה הוא חשוב והכרחי לתשומת ליבו. השימוש בטקסט נטוי הוא כדי לעורר את תשומת ליבו של הקורא כי קיים פה ציטוט או טקסט שהוא שונה משאר הטקסט שמופיע במסמך. לרוב אנו לא ממליצים להשתמש בקו נטוי כי נושא זה עלול לשבש מעט את מראה הפונט הנגיש ולעורר סוג של תשומת לב שאינה הכרחית בקרב הגולש.

גודל הפונט הנגיש בעת שימוש באתר או במסמך

אי אפשר להגיד מהו הגודל המומלץ או המתאים ביותר לפונט עבור אנשים עם מוגבלות.

אנו ממליצים להשתמש בפונט בגודל מינימלי של 12 לטקסט רגיל ולכותרת מינימום בגודל 16. אין המלצה ברורה לגבי גודל הטקסט, אם זאת חשוב לבצע שינוי בגודל הפונט הנגיש בין הכותרת לבין התוכן עצמו של הדף. לרוב טקסט שהוא גדול יותר הוא חשוב יותר במסגרת התוכן והוא גם זה שיקבל את מרב תשומת הלב.

בדפדפנים הנפוצים כיום ישנה אפשרות מהירה להגדיל ולהקטין את הטקסט המופיע במסך מה שמעניק לגולש אפשרות להגדיל את הטקסט בהתאם לרמת הראייה שלו. חשוב לשים לב לעיצוב הדף ושהוא אכן מאפשר להגדיל לרמות גבוהות. לפי התקן ישנה דרישה להגדלה עד 200% מבלי לפגוע או להסתיר תוכן המופיע באתר.

ניגוד חזותי בין הטקסט עצמו לרקע שעליו הוא ממוקם

לא משנה אם תבחרו פונט נגיש או פונט שאינו נגיש, במידה והצבע של הרקע דומה לצבע של הפונט עצמו הגולש לא יכול לראות מה כתוב עליו. חייב להיות יחס ניגודיות של 4.5 בטקסט הממוקם בתוך מסמך לרקע שלו. יחס הניגודיות הינו בעל משמעות רבה בכתיבת תוכן לאתר, שימוש בכותרות במסגרת מאמר או כתב עת, הדגשת תוכן חשוב לגולש או כל טקסט הממוקם על רקע כזה או אחר.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מידע אודות קורס להנגשת אתרים והתאמתם לאנשים עם מוגבלות

קורס הנגשת אתרים

מטרת העל של הקורס להנגשת אתרים קודם כל, לכל אדם חשוב לנו לציין שלכל משתמש מגיעה ההזדמנות שווה לגלוש, ליהנות

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת