רמת נגישות לאתר אינטרנט

מהן רמות הנגישות הקיימות לאתרי אינטרנט ברחבי הרשת

ארגון התקינה הבינלאומי WCAG הגדיר שלוש רמות של הנגשת אתרים וממשקים אינטרנטיים הפתוחים לשימוש לציבור הרחב. בפוסט הבא אנסה לעשות לכם סדר לגבי אותן רמות ואסביר לכם מה היא כל רמה ומה דרישות התקן הישראלי בעת פנייה לקהל המתגורר בישראל.

לאחרונה, הרבה לקוחות ובעלי עסקים שואלים אותי באיזו רמה הם צריכים להנגיש את האתר שלהם.

במאמר הבא נעשה מעט סדר בנושא ונסביר מה ההבדלים בין כל רמה ורמה.

 

רמת נגישות A  – היא רמת הנגישות הנמוכה ביותר הקיימת באינטרנט

לצורך יישום רמה זו אין צורך בביצוע שום דגש נוסף לגבי מבנה האתר, מבנה הקישורים והתמונות, ניגוד חזותי ועוד..

ניתן להבין שרמת נגישות A היא הרמה הבסיסית ביותר שכמעט כל אתר קיים בה.

 

רמת נגישות AA – או בשמה המקצועי DOUBLE A

ברמת נגישות זו יש צורך ליישם מגוון רחב של פרמטרים בנושא הנגשת האתר. אפשרות מלאה לניווט במקלדת, הטמעת תרגום לסרטונים שאתם יצרתם, התאמת קבצי PDF , ניגוד חזותי, תיאורים לתמונות ועוד… כל אלה הם חלק שחייבים ליישם באתר לצורך הנגשתו ברמת AA.

התקן המחייב בישראל הינו תקן להנגשת האתר ברמת AA

 

רמת נגישות AAA היא רמת הנגישות המחמירה ביותר שקיימת היום

הדרישות כוללות בעיקר התאמות כל רכיבי המולטימדיה הקיים באתר בצורה מקיפה, נגישות מלאה באמצעות המקלדת ללא חריגות, הסרת אורות או צבעים מהבהבים, התאמה מלאה של כל התמונות ופרסום תמונות ללא טקסט או מידע כתוב עליהן, עזרה ותמיכה מלאה בעת מילוי כל הטפסים והשדות הקיימות באתר, ניגוד חזותי ביחס של 1:7,  כניסה חוזרת לאתר באמצעות חשבון אישי שבו נשמר כל הנתונים שהקלדנו בעבר ועוד.

AAA היא הרמה הגבוה ביותר ובודדים האתרים אשר מונגשים בהתאם רמה זו.

 

האם אתם מחויבים להנגיש את האתר שלכם בהתאם לדרישות התקן הישראלי?

התנאי העיקרי שצריך להתקיים כדי שתהיה חובה עליכם להנגיש את האתר לאנשים עם מוגבלות כולל שני תנאים מצטברים המנויים בתוספת לחוק. לא אפרט ואסבך אתכם בתנאים המדויקים אך חשוב לי להסביר לכם את התנאי העיקרי המחייב להנגשת האתר.

התנאי העיקרי הוא מתי שירות ציבורי לקהל הרחב

שירות ציבורי – שהאתר יציג מידע או שירותים ציבוריים לקהל הרחב. בין השירותים הנחשבים ציבוריים: מסחר, בריאות, מסעדות חנויות, שירותי ספורט למיניהם, תמיכה או כל שירות או מוצר המוצע למכירה ומשווק לציבור הרחב. חברות ציבוריות כמו בנקים, משרדים מונציפליים וכן הלאה גם כן מחויבים בתהליך הנגשת והתאמת האתר בהתאם לדרישות התקן הישראלים. אין ספק שבמסגרת ההגדרה נכללים כמעט כל השירותים שמוצעים לקהל הרחב ולכן אני ממליץ בפה מלא להנגיש את האתר שלכם ולהתאים אותו בהתאם לדרישות התקן. 

כל שירות שמיועד לציבור או לחלק בלתי מסוים מחויב בהנגשה והתאמתו לאנשים עם מוגבלות.

חשוב לציין, שבכל מקרה של שאלה בנושא מחויבות הנגשת האתר בהתאם לדרישות התקן עומדות אפשרות לפנות בשאילתה מסודרת לנציבות ויינתן מענה מפורט בנושא.

אין מידע המופיע במאמר זה משמש כייעוץ או עצה משפטית, אלא מטרתו מתן ידע כללי בלבד. בכל נושא משפטי בתחום הנגישות אתרים אני ממליץ להתייעץ עם עורך דין.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מאמר בנושא הנגשת מסמך סרוק

הנגשת מסמך סרוק

כיועץ נגישות בעולם הדיגיטלי המלווה פרויקטים רבים בארץ ובחו"ל נחשפתי לאלפי מסמכים מסוגים שונים. כדי לפשט את נושא הנגשת המסמכים,

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת