הנגשת אתרים

הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות

חשבתם על זה פעם, איך אדם עם מוגבלות גולש באינטרנט? לדוגמה אדם עיוור, איך הוא גולש באתר שלכם? איך הוא קורא אודות העסק שלכם והשירותים שאתם מציעים? כן, רוב האנשים חושבים שזה מוזר עד לבלתי אפשרי שאדם עיוור או אדם עם לקות ראייה חמורה יגלוש באינטרנט. כמה שזה מפתיע, גם לזה יש פתרון!

אדם עם מוגבלות בראייה משתמש בתוכנה להקראת מסך שמאפשרת לו לשמוע את המידע המופיע באתר. התוכנה להקראת מסך עוברת על כל המידע המופיע באתר ומנגישה לו אותו בצורה קולית בצורה המובנת ביותר. הקורא מסך משולב טכנולוגיות חדישות שמאפשרות לקריאה טובה ורציפה לאורך כל הטקסט או המאמר המופיע באתר אם זאת חשוב לציין כי האתר עצמו, הבסיס שלו חייב להיות מותאם לתוכנה מבחינת המבנה שלו ומבחינת התוכן שכתוב בו.

בעת תהליך של הנגשת אתרים אנו עוברים על האתר בצורה מלאה באמצעות הטכנולוגיות המסייעות השונות (בניהן תוכנה להקראת מסך וניווט באמצעות המקלדת) רושמים את כל הליקויים שנמצאו בהתאם לדרישות התקן הישראלי, מתקנים אותם ומפרסמים את כל המידע שנעשה בצורה מתומצתת בהצהרת הנגישות המופיעה כחלק מרכזי באתר.

החשיבות בהנגשת האתר והתאמתו לטכנולוגיות המסייעות

כאשר אתם חושבים על הנגשת אתר האינטרנט שלכם מהו הדבר הראשון שאתם חושבים שעליכם לעשות? האם להשקיע בגרפיקה? בתוכן או בטכנולוגיה שעל פיה בנוי האתר.

רוב האנשים אינם חושבים על תהליך הנגשה של אתר האינטרנט שברשותם, הם חושבים על הנראות שלו, על הפונקציונליות והתוכן שהולך להופיע בו.

נגישות לאתרי אינטרנט מתייחסת בעיקר לתכנון המוצרים, המידע והשירותים לאנשים עם מוגבלויות, במיוחד לאנשים הסובלים מליקות ראייה.

כיום, ניתן למצוא שירותים רבים ברשת האינטרנט, בין השירותים המוצעים: שירותי חינוך, מיסים, תעסוקה, שירותי מסחר,שירותי בריאות ועוד. חשוב שהאינטרנט יהיה נגיש לכולם כדי לספק גישה שווה והזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות. אינטרנט נגיש יכול לעזור לאנשים עם מוגבלות להשתתף באופן פעיל יותר בחברה ולשפר את רמת איכות החיים שלהם.

הנגשת אתרים

הצגת שירותים ושיווק מוצרים באמצעות אתר נגיש

אתר נגיש הוא אחת הדרכים הקלות ביותר לעשות עסקים עם אנשים רבים עם מוגבלות.
למשל, אנשים שאינם יכולים לקרוא עיתונים או חומר מודפס אחר, ברגע שהאתר מציע מידע דומה בצורה ברורה ונגישה התוכנה להקראת מסך יותר להקריא להם בצורה ברורה ומובנת וכך לספק להם את המידע בצורה האישית והנכונה ביותר.
אנשים עם מגבלות פיזית ושיש להם קושי ללכת לחנות או קניון יכולים להזמין או לצרוך שירותים בצורה מהירה ישירות מהמחשב האישי שלהם, דבר זה פותח אפשרויות נרחבות לאנשים עם מוגבלות תוך מתן דגש על התאמת השירותים והמוצרים המוצעים ברשת האינטרנט.

אתר נגיש הוא אתר טוב יותר

כל מחשבה או צעד שעושים כדי להנגיש את האתר שלכם הופך את האתר שלכם למתאים ונוח יותר לשימוש לכלל האוכלוסיה. תהליך ההנגשה חופף עם שיטות עבודה מומלצות אחרות כגון עיצוב אתרים ניידים, אופן השימוש הנוח והקל למשתמש, התאמת האתר מבחינת האופטימיזציה למנועי חיפוש.
אתר נגיש מאפשר גישה מהירה ונוחה למידע ומאפשר אינטראקציה לאנשים רבים עם מוגבלויות. כלומר, מחסומי הנגישות הרבים שקיימים היום באתרים שאינם נגישים כמו הצגת סרטונים, השמעת קבצי אודיו וחומרי קריאה. במידה והאתר נבנה בצורה נגישה ניתן להתגבר בקלות רבה על כל המכשולים מבלי לפגוע בחוויית המשתמש.

האינטרנט משפיע על חייהם של אנשים עם מוגבלויות וביצוע תהליך הנגישות לאתר האינטרנט שלכם משמש כהיבט בעל אחריות חברתית רבה.

הנגשת אתר אינטרנט מבלי לפגוע בחוויית המשתמש

כצוות שמתעסק זמן רב בייעוץ והנגשת אתרי אינטרנט, אנו נתקלים רבות בשאלה שעולה בנוגע לנגישות באינטרנט, האם תהליך ההנגשה פוגע בחוויית המשתמש?
התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית.
רוב המעצבים מתמקדים בנראות של האתר, בתוכן הקריאטיבי ולא בתוכן הנגיש.
הרי מטרת המעצב היא להציג אתר יפה ומושך לעין.
דוגמה: מעצב שכותב על גבי התמונה משפט או טקסט מסויים, מונע מאנשים המשתמשים בתוכנה להקראת מסך לקרוא את התוכן ובכך פוגע ביכולת שלהם לקבל את השירות כמו כלל האוכלוסיה. במצב זה החשיבות היא להכניס “טקסט חי” שיאפשר לתוכנה להקראת מסך להקריא את התוכן.  “טקסט חי” על פניו נראה פחות טוב מטקסט שהינו חלק מהתמונה ולכן חשוב להדגיש ולהדגים למעצב היכן הולך להיות ה”טקסט החי” וזאת כדי שיוכל לתכנן את צבעו של הרקע כדי ליצור ניגוד חזותי מתאים.

לסיכום: זה נכון שנראות האתר בעל חשיבות רבה לבעל האתר ולמשתמש הקצה אך האפשרות להעביר מידע לכלל האוכלוסייה זה חשוב עוד יותר.
לכולם מגיעה חוויה הוגנת, שווה ונגישה ככל שניתן. אנשים עם מוגבלות הם חלק ניכר מהחברה ולכן הם שווי זכויות לחיות ולהשתלב בצורה שווה במרחב הפיזי והדיגיטלי.

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות

web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת