fbpx

תפריט

הנגשת אתרים

חשבתם על זה פעם, איך אדם עם מוגבלות גולש באינטרנט? לדוגמה אדם עיוור, איך הוא גולש באתר שלכם? איך הוא קורא אודות העסק שלכם והשירותים שאתם מציעים? כן, רוב האנשים חושבים שזה מוזר עד לבלתי אפשרי שאדם עיוור או אדם עם לקות ראייה חמורה יגלוש באינטרנט. כמה שזה מפתיע, גם לזה יש פתרון!

אדם עם מוגבלות בראייה משתמש בתוכנה להקראת מסך שמאפשרת לו לשמוע את המידע המופיע באתר. התוכנה להקראת מסך עוברת על כל המידע המופיע באתר ומנגישה לו אותו בצורה קולית בצורה המובנת ביותר. הקורא מסך משולב טכנולוגיות חדישות שמאפשרות לקריאה טובה ורציפה לאורך כל הטקסט או המאמר המופיע באתר אם זאת חשוב לציין כי האתר עצמו, הבסיס שלו חייב להיות מותאם לתוכנה מבחינת המבנה שלו ומבחינת התוכן שכתוב בו.

בעת תהליך הנגשה והתאמת האתר למשתמשים עם מוגבלות, אנו עוברים על האתר בצורה מלאה באמצעות הטכנולוגיות המסייעות השונות (בניהן תוכנה להקראת מסך וניווט באמצעות המקלדת) רושמים את כל הליקויים שנמצאו בהתאם לדרישות התקן הישראלי, מתקנים אותם ומפרסמים את כל המידע שנעשה בצורה מתומצתת בהצהרת הנגישות המופיעה כחלק מרכזי באתר.

וידאו קצר המסביר בצורה פשוטה מה זה הנגשת אתרים? ומהם היתרונות המרכזיים בעת הנגשת אתר אינטרנט למשתמשים עם מוגבלות

החשיבות בהנגשת האתר והתאמתו לטכנולוגיות המסייעות

כאשר אתם חושבים על הנגשת אתר האינטרנט שלכם מהו הדבר הראשון שאתם חושבים שעליכם לעשות? האם להשקיע בגרפיקה? בתוכן או בטכנולוגיה שעל פיה בנוי האתר.

רוב האנשים אינם חושבים על תהליך הנגשה של אתר האינטרנט שברשותם, הם חושבים על הנראות שלו, על הפונקציונליות והתוכן שהולך להופיע בו.

נגישות לאתרי אינטרנט מתייחסת בעיקר לתכנון המוצרים, המידע והשירותים לאנשים עם מוגבלויות, במיוחד לאנשים הסובלים מליקות ראייה.

כיום, ניתן למצוא שירותים רבים ברשת האינטרנט, בין השירותים המוצעים: שירותי חינוך, מיסים, תעסוקה, שירותי מסחר,שירותי בריאות ועוד. חשוב שהאינטרנט יהיה נגיש לכולם כדי לספק גישה שווה והזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות. אינטרנט נגיש יכול לעזור לאנשים עם מוגבלות להשתתף באופן פעיל יותר בחברה ולשפר את רמת איכות החיים שלהם.

היתרונות העסקיים הבולטים בעת ביצוע תהליך של נגישות אתרים

  1. הגדלת ההכנסה, הרווח העסקי ושיפור המוניטין.
  2. עמידה בדרישות התקן ואי חשיפה לתביעות או תלונות מצד משתמשים.
  3. שיפור חווית הגלישה ואופן תפעול האתר בקרב כלל המשתמשים
  4. שיפור הקידום האורגני של אתר האינטרנט במנועי החיפוש

הגדלת ההכנסה, הרווח העסקי ושיפור המוניטין בעת הנגשת אתר.

ככל שאתה פונה לקהל יעד רחב יותר ככה הסיכוי שלך להרוויח יותר עולה (חוק המספרים הגדול), כלומר תפנה לקהל רחב יותר ככה תהנה מסיכוי רווח גבוהים יותר. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון שתוצר שלו זה הגדלת ההכנסה והרווח העסקי זה שיפור המוניטין של העסק כאשר אתר האינטרנט השייך לו עבר תהליך הנגשה. בעת שעסק שם דגש על נושא הנגישות והתאימות שלו לאנשים עם מוגבלות הוא נהנה מאהדה רבה בקרב האוכלוסייה וכך יותר לקוחות ויותר עסקים מעוניינים לרכוש את שירותיו.

גם הגדלת ההכנסה בעסק וגם שיפור המוניטין בקרב כלל האוכלוסייה.

הנגשת אתרים, מדוע תהליך של הנגשת אתרים הוא חשוב ומשמעותי לעסק שלכם ולחברה כולה

עמידה בדרישות התקן ואי חשיפה לתביעות או תלונות מצד משתמשים

מאז פרסום דרישות התקן הישראלי נחשפו בעלי עסקים רבים לתביעות ותלונות מקרב משתמשים רבים בשל אי התאמת האתר שלהם לאנשים עם מוגבלות. נושא הנגישות באינטרנט תפס תאוצה ואתרי אינטרנט שאינם נגישים ואינם מותאמים לטכנולוגיות מסייעות חשופים לתביעות אזרחיות, אכיפה מנהלתית ותלונות בקרב משתמשים שלא הצליחו לקורא את המידע או לרכוש את השירות באתר האינטרנט.

הייעוץ והליווי הכולל הנגשת אתר האינטרנט וביצוע ההתאמות הנדרשות מקטין את הסיכוי בצורה משמעותית שתקבלו תלונה או תביעה כזו או אחרת בנושא הנגשת אתרים או/ו עמידה בדרישות התקנות המתייחסות לכך.

לרוב, הליך משפטי כרוך בעלויות רבות מצד העסק ולכן ההשקעה הראשונית של הנגשת האתר והתאמתו לדרישות התקן הינה הכרחית, חשובה ומשתלמת ביותר עוד טרם עליית האתר לאוויר, כלומר כבר בשלב הפיתוח ניתן לבצע את התאמות הנגישות הנדרשות וכבר בעת עלייתו של האתר לאוויר אתם תהנו מאתר נגיש שעומד בדרישות התקנות.

שיפור חווית הגלישה ואופן תפעול האתר בקרב כלל המשתמשים

נגישות וחווית משתמש תמיד הולכים ביחד. אתר שהוא נגיש יותר הוא נוח יותר לשימוש ולתפעול לכלל האוכלוסייה (גם למשתמשים שאינם מסתייעים באמצעות טכנולוגיות מסייעות). שיפור הנגישות במסגרת אתר אינטרנט תשאיר את המשתמשים שלכם זמן רב יותר באתר, תגרום להם להנות מהגלישה בו והכי חשוב תאפשר להם לרכוש את השירותים שלכם בצורה הטובה והנוחה ביותר.

בשנים האחרונות שיפור חווית המשתמש באתרי אינטרנט הפך להיות חלק בלתי נפרד מכל אתר הנמצא בתהליך שדרוג, בנייה או פיתוח ולכן ההמלצה היא שמלכתחילה יש לשים דגש על נושא זה שהינו חלק מרכזי וחשוב בעת תהליך של הנגשת אתרים והתאמתם לטכנולוגיות המסייעות.

שיפור הקידום אורגני של אתר האינטרנט במנועי החיפוש

הטכנולוגיות המסייעות שאנשים עם מוגבלות משתמשים בהם עובדות בצורה דומה ל"עכבישים" של מנועי החיפוש אשר סורקים את הרשת ומעלים את האתרים במסגרת תוצאות החיפוש. שיפור הנגישות באתר והתאמתו לכלים האוטומטיים השימושיים במסגרת הטכנולוגיות המסייעות מגדיל את החשיפה של האתר במסגרת מנועי החיפוש ומעניק לבעל העסק נראות גבוהה וטובה יותר בתוצאות החיפוש במנועי החיפוש.

מעבר למאמר מקיף המסביר בצורה פשוטה את הקשר בין נגישות אתרים לקידום אתרים אורגני SEO

הצגת שירותים ושיווק מוצרים באמצעות אתר נגיש

אתר נגיש הוא אחת הדרכים הקלות ביותר לעשות עסקים עם אנשים רבים עם מוגבלות.
למשל, אנשים שאינם יכולים לקרוא עיתונים או חומר מודפס אחר, ברגע שהאתר מציע מידע דומה בצורה ברורה ונגישה התוכנה להקראת מסך יותר להקריא להם בצורה ברורה ומובנת וכך לספק להם את המידע בצורה האישית והנכונה ביותר.
אנשים עם מגבלות פיזית ושיש להם קושי ללכת לחנות או קניון יכולים להזמין או לצרוך שירותים בצורה מהירה ישירות מהמחשב האישי שלהם, דבר זה פותח אפשרויות נרחבות לאנשים עם מוגבלות תוך מתן דגש על התאמת השירותים והמוצרים המוצעים ברשת האינטרנט.

אתר נגיש הוא אתר טוב יותר

כל מחשבה או צעד שעושים כדי להנגיש את האתר שלכם הופך את האתר שלכם למתאים ונוח יותר לשימוש לכלל האוכלוסיה. תהליך ההנגשה חופף עם שיטות עבודה מומלצות אחרות כגון עיצוב אתרים ניידים, אופן השימוש הנוח והקל למשתמש, התאמת האתר מבחינת האופטימיזציה למנועי חיפוש.
אתר נגיש מאפשר גישה מהירה ונוחה למידע ומאפשר אינטראקציה לאנשים רבים עם מוגבלויות. כלומר, מחסומי הנגישות הרבים שקיימים היום באתרים שאינם נגישים כמו הצגת סרטונים, השמעת קבצי אודיו וחומרי קריאה. במידה והאתר נבנה בצורה נגישה ניתן להתגבר בקלות רבה על כל המכשולים מבלי לפגוע בחוויית המשתמש.

האינטרנט משפיע על חייהם של אנשים עם מוגבלויות וביצוע תהליך הנגישות לאתר האינטרנט שלכם משמש כהיבט בעל אחריות חברתית רבה.

הנגשת אתר אינטרנט מבלי לפגוע בחוויית המשתמש

כצוות שמתעסק זמן רב בייעוץ והנגשת אתרי אינטרנט, אנו נתקלים רבות בשאלה שעולה בנוגע לנגישות באינטרנט, האם תהליך ההנגשה פוגע בחוויית המשתמש?
התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית.
רוב המעצבים מתמקדים בנראות של האתר, בתוכן הקריאטיבי ולא בתוכן הנגיש.
הרי מטרת המעצב היא להציג אתר יפה ומושך לעין.

דוגמה: מעצב שכותב על גבי התמונה משפט או טקסט מסויים, מונע מאנשים המשתמשים בתוכנה להקראת מסך לקרוא את התוכן ובכך פוגע ביכולת שלהם לקבל את השירות כמו כלל האוכלוסיה. במצב זה החשיבות היא להכניס “טקסט חי” שיאפשר לתוכנה להקראת מסך להקריא את התוכן.  “טקסט חי” על פניו נראה פחות טוב מטקסט שהינו חלק מהתמונה ולכן חשוב להדגיש ולהדגים למעצב היכן הולך להיות ה”טקסט החי” וזאת כדי שיוכל לתכנן את צבעו של הרקע כדי ליצור ניגוד חזותי מתאים.

לסיכום: זה נכון שנראות האתר בעל חשיבות רבה לבעל האתר ולמשתמש הקצה אך האפשרות להעביר מידע לכלל האוכלוסייה זה חשוב עוד יותר.
לכולם מגיעה חוויה הוגנת, שווה ונגישה ככל שניתן.

אנשים עם מוגבלות הם חלק ניכר מהחברה ולכן הם שווי זכויות לחיות ולהשתלב בצורה שווה במרחב הפיזי והדיגיטלי.

מעוניינים בייעוץ ראשוני חינם בנושא הנגשת האתר שלכם?

השאירו פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליכם השעות הקרובות

אין לכם זמן לחכות? חייגו עכשיו: 074-7817111 ואנו נשמח לתת לכם את כל המידע בנושא