בחירת תבניות וורדפרס נגישות לאתר שלכם

מהי מערכת וורדפרס לבניית אתר ומהם היתרונות העיקריים שלה?

ראשית חשוב לציין ולהדגיש כי בשנים האחרונות רוב אתרי התדמית נבנים על בסיס מערכת הוורדפרס. אנשים רבים בוחרים במערכת זו לצורך בניית האתר שלהם ממספר סיבות, הסיבה העיקרית היא שזו אחת המערכות הנוחות ביותר הקיימות לצורך בניית אתר, ביצוע שינויים טכניים ועיצוביים וכמובן רמת הנגישות שלו.

להלן מספר סיבות נוספות המסבירות מדוע וורדפרס היא המערכת הנפוצה והמומלצת ביותר:

 • מערכת הוורדפרס מבוססת קוד פתוח, כלומר כולם יכולים להשתמש בה ללא תשלום חודשי.
 • קהילת המפתחים של מערכת הוורדפרס מפרסמת לעיתים קרובות עדכונים ותוספים שעלולים לשפר את השימוש באתר, האבטחה שלו וכמובן רמת הנגישות שלו.
 • אין צורך בידע מוקדם! השימוש במערכת הוורדפרס הוא קל במיוחד לעומת מערכות אחרות.
 • בין המערכות היחידות המאפשרות התקנת אלפי תוספים חינם לשיפור האתר והמערכת שלו.
 • התקנת תבנית בצורה מהירה וקלה ללא צורך בתשלומים נוספים (מלבד עלות התבנית) למעצב אתרים.

במאמר הבא אני אתמקד בעיקר בסעיף האחרון המציין את נושא התבניות לאתר וורדפרס, אסביר מהן תבניות והאם ניתן לבחור תבנית נגישה לאנשים עם מוגבלות.

מהן תבניות לאתר וורדפרס?

ברשת האינטרנט ישנם המון אתרים המשווקים תבניות מתאימות לאתרי וורדפרס. את התבנית המתאימה עבורכם אפשר לבחור לפי מחיר, תחום, צבעים או כל נושא אחר הרלוונטי לעסק שלכם.

ניתן למצוא תבניות וורדפרס חינמיות (ללא תשלום) ובתשלום (תבניות פרמיום).

לבחירת תבנית וורדפרס מוכנה לאתר שלכם ישנם מספר יתרונות:

 • אתם מקבלים כבר תבנית מעוצבת ומותאמת למערכת שלכם.
 • חוסכים עלויות גבוהות של מתכנת או מעצב גרפי לעיצוב האתר שלכם.
 • ברכישת התבנית אתם נהנים גם משירות לקוחות מהספק שמכר לכם את התבנית, עדכונים שיוצאים או כל חידוש שיוצא במסגרת אותה תבנית.
 • חסכון מושלם בזמן יקר! את התבנית באתר שלכם אתם מתקינים תוך מספר דקות ומה שנשאר לכם זהר ק להחליף את התוכן, התמונות ואת כל המידע המופיע בה.

אך אני יודע שבחרתי תבנית נגישה לאתר?

נושא הנגישות הוא מעט יותר מורכב מאשר בחירת תבנית שתתאים לעסק שלכם. כל תחום הנגישות באינטרנט הכולל בתוכו הנגשת אתרים וורדפרס, הכרחי וחשוב במיוחד המשלב בתוכו רשימת אלמנטים ורכיבים שצריכים להיות נגישים לאנשים עם מוגבלות. עד היום, לא נתקלתי בתבנית שהיא נגישה לגמרי לפי התקן, אם זאת ישנן תבניות מתאימות יותר להנחיות הנגישות באינטרנט.

מספר דברים חשובים בנושא נגישות שיש לוודא לפני שרוכשים תבנית וורדפרס:

 • וודאו כי צבעי התבנית אכן עומדים בתקנות הנגישות.

הבטחת שניגודיות הצבעים תקינה זהו היבט מרכזי בנגישות באינטרנט ובכלל. להרבה אנשים ישנה מוגבלות בראייה מה שמונע מהם להבחין בין רכיבי טקסט שונים בעלי ניגודיות שאינה תקינה. מבחינת ניגודיות חזותית תקנות הנגישות באינטרנט דורשות מינימום יחס של 1:4.5 לטקסט רגיל, 1:3 לטקסט גדול יותר כמו למשל כותרת בגודל 18 פיקסלים מודגשים או 24 פיקסלים רגילים ומעלה.

 • ניווט תקין באמצעות המקלדת במסגרת התבנית שאתם רוצים לקנות

לפני שאתם רוכשים תבנית לוורדפרס אני ממליץ לכם לחפש אתר שיש לו את אותה תבנית ולוודא כי הניווט במקלדת פועל בצורה תקינה וניתן להגיע לכל החלקים המופיעים באתר. ניווט במקלדת הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בהנגשת האתר לאנשים עם מוגבלות מוטורית ולכן יש להתייחס לזה בכובד ראש. טיפול באי התאמה של אתר או תבנית וורדפרס בניווט במקלדת דרוש לרוב מתכנת לצורך ביצוע התאמות בקוד ולכן בחירה של תבנית מותאמת מראש

 • התאמת התבנית לתוכנה להקראת מסך

כדי לוודא שהתבנית שאתם מעוניינים לרכוש אכן מותאמת לשימוש בקרב אנשים המסתייעים בתוכנה להקראת מסך יש להתייעץ עם יועץ נגישות לאתרי אינטרנט או עם אנשים עם לקות ראיה המשתמשים בתוכנה זו. אדם שאינו משתמש בתוכנה להקראת מסך באופן קבוע לא ידע לבדוק האם האתר שלכם תקין ומותאם לשימוש בקורא מסך. התאמת האתר לקורא מסך גם דורש טיפול על ידי מתכנת תוך כדי התייעצות עם מומחה להנגשת אתרים.

 • מבנה קישורים מפורט ומותאם לתבנית

אחד הנושאים החשובים באתרי אינטרנט זה נושא הקישורים. לפי שאתם בוחרים את התבנית וורדפרס שלכם תוודאו כי כל נושא הקישורים באותה תבנית מופיע בצורה ברורה ומפורטת כך שהגולש שמגיע לקישור יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות ולאן הוא הולך לעבור בעת לחיצה על אותו קישור. זכרו כי קישור שמופיע כחלק מטקסט חייב לקבל קו תחתון ושינוי חזותי כפול בעת ריחוף.

 • התאמת המידע בצורה סמנטית ומתאימה לתוכן ולמבנה התבנית

לפי תקנות הנגישות ישנה חשיבות עליונה לתייג ולהתאים כל תוכן או תבנית המופיעה באתר לדרישות הנגישות. לדוגמה, תוכן המכיל רשימה חייב להיות מתויג כרשימה כדי שקורא המסך ידע לקרוא למשתמש כי ישנה רשימה או טבלה חייבת להיות מסומנת כטבלה כדי שהגולש ידע שהוא נכנס לטבלה ועליו לנווט בין התאים.

 • תיוג כותרות בהתאם לחשיבות המידע המופיע באתר

למרות שזהו הסעיף האחרון חשוב לי לציין כי נושא הכותרות הוא חלק מרכזי וחשוב ביותר בבחירת תבנית. רמת הכותרות חייבת להתבצע בצורה היררכית מתאימה כדי לאפשר לגולש לנווט בצורה תקינה בין כותרת לכותרת וכך לתת לו את האפשרות להבין מהו המידע החשוב יותר ומה בא אחריו. בכל עמוד חייבת להיות כותרת המתויגת H1  ולאחר מכן תיוג של כותרות נוספות בהתאם למידע ולתוכן המופיע באותו עמוד.

התקנת תוסף נגישות בתבנית מבוססת וורדפרס

חשוב לי לציין כי יש אנשים רבים שחושבים שהם יתקינו תוסף נגישות (שיש עשרות ואף מאות בחנות של וורדפרס) יהפוך את האתר שלהם לנגיש. קודם כל זו טעות מוחלטת. כמו בהרבה מאמרים שכתבתי בנושא, תוסף נגישות לא משפר את הנגישות במבנה האתר אלא רק משפר את הפונקציונליות שבו בכך שהמשתמש יכול לשנות נושאים ויזואליים בעת הגלישה באתר.

שימו לבתוסף נגישות לא מנגיש את האתר או התבנית שרכשתם ולכן אני ממליץ לכם לעבור על כל הטיפים ולהתייעץ עם יועץ נגישות לאתרי אינטרנט לפני שאתם בוחרים את התבנית המתאימה עבורכם.

לבחירת התבנית ישנה חשיבות גבוה במיוחד גם מבחינת תפעול האתר והעלאת מידע חדש וגם מבחינת חווית משתמש ונראות נגישה למבקרים באתר ולכן אני ממליץ לכם לייחס חשיבות רבה בעת בחירת תבנית הוורדפרס שלכם. אני סבור ובטוח כי אתם תעדיפו לבחור תבנית שהטיפול בה והתאמתה לתקנות הנגישות יהיה קל ופשוט יותר מאשר לקחת תבנית מסורבלת שגם הניהול שלה וגם הנראות שלה הוא פחות נגיש ועלול לחשוף אתכם לתביעות או תלונות שעלולות להגיע עקב אי התאמה לתקן.

כמובן שבמאמר פירטתי רק מספר קטן של פרמטרים שעליכם לבדוק לפני שאתם בוחרים את התבנית המתאימה עבורכם. בכל שאלה, בקשה או ייעוץ לגבי בחירת התבנית לאתר הוורדפרס שלכם אתם מוזמנים לפנות אליי ואני מבטיח לבצע עבורכם את הבדיקות ולתת לכם את כל התשובות בנושא התאמת התבנית לדרישות הנגישות באינטרנט.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת