נגישות באינטרנט

מה זה בעצם נגישות באינטרנט ולמה אתר או אפליקציה צריכים להיות נגישים ולעמוד בכל הקריטריונים המופיעים בתקן?

נגישות באינטרנט, עולם שלם הכולל בתוכו מגוון רחב של פלטפורמות שיש להתייחס אליהן. לדוגמה: אפליקציות, אתרי אינטרנט, ממשקים אינטרנטיים מערכות מורכבות ועוד. חשוב להוסיף שהתקן לא מתייחס רק למבנה של אותן פלטפורמות אלא הוא מתייחס גם לתוכן המופיע בהן. הכוונה היא שלא מספיק שנוודא שהפלטפורמה עצמה נגישה אלא עלינו לוודא שגם התוכן שאנחנו מעלים לאותה מערכת הינו נגיש על פי ההנחיות.

הדרישה העולה והגוברת לממשקים אינטרנטיים נגישים

בשנים האחרונות נושא הנגישות באינטרנט זוכה לתשומת לב רבה, גם בפן החברתי וגם בפן המשפטי. חברות רבות הפועלות על פי ההנחיות הנגישות / המשלבות בין עובדיהם עובדים עם מוגבלות נחשבים לחברות טובות, מקצועיות והכי חשוב בעלות השפעה חברתית עצומה. מלבד היתרון החברתי הגלום בשילובם של אנשים עם מוגבלות, ישנו גם יתרון עסקי מובהק לחברה. היתרון כולל בעיקר שיפור המוניטין והגדרת החברה בקרב האוכלוסייה.

בפן המשפטי הנושא מעט יותר מורכב, ישנן הרבה תלונות ותביעות המוגשות כנגד חברות ובעלי עסקים שלא הנגישו את האתר שלהם על פי דרישות התקן. בשנתיים האחרונות אני מזהה עלייה משמעותית של תלונות מקרב משתמשים עם מוגבלות שלא הצליחו לרכוש את השירותים העסקיים או המוצרים הניתנים לרכישה דרך האתר.

אז מה בעצם עליכם לעשות? כיצד תוכלו לוודא שהאתר שלכם עומד בכל דרישות הנגישות באינטרנט, לתרום בפן החברתי והעסקי וכמובן ולא להיות חשופים למקרים של תלונות מצד משתמשים? אני מבטיח שבהמשך המאמר תמצאו תשובות לכל השאלות הללו.

הנושאים המרכזיים שיש ליישם בעת הנגשת אתר אינטרנט

כפי שציינתי קודם, דרישות הנגישות באינטרנט הינן רבות ומורכבות ולכן החלטתי להציג בפניכם את הנושאים המרכזיים שיש לוודא בעת שאתם ניגשים לתהליך של הנגשת אתרים:

  • מתן אפשרות לניווט מלא ותקין באתר האינטרנט בעת השימוש במקלדת.
  • התאמת המידע המופיע באתר למשתמשים המסתייעים בתוכנה להקראת מסך.
  • הנגשת סרטוני הווידאו וכל המידע הקולי הקיים באתר האינטרנט לאנשים חרשים וכבדי שמיעה.
  • הוספת טקסט אלטרנטיבי מתאים לכל התמונות ולכל המידע הוויזואלי המופיע באתר.
  • שימוש תקין בכותרות הכולל מידע מפורט ותיוג מתאים בהתאם לכותרת ולמיקומה בעמוד.

ניווט באתר אינטרנט באמצעות המקלדת:

משתמשים שיש להם מוגבלות מוטורית ואינם יכולים לאחוז בעכבר מנווטים באתר באמצעות המקלדת ברגע שהאתר לא יהיה מותאם לשימוש ולניווט באמצעות המקלדת, אותם משתמשים לא יוכלו לגלוש ולהינות מהשירותים שבעל האתר מציע.

שימוש בתוכנה להקראת מסך:

משתמשים עיוורים או משתמשים הסובלים מלקות ראיה חמורה משתמשים בתוכנות שונות להקראת מסך. התוכנות הללו מקריאות להם את המידע המופיע בעמוד והופכות אותו בעצם למידע קולי הנגיש להם.

הנגשת האתר לכבדי שמיעה:

כל סרטון וידאו, פודקאסט או הרצאה אשר ניתנים להפעלה/ניגון באתר צריכים להיות מונגשים. לדוגמה: הנגשת סרטון וידאו לכבדי שמיעה מתבצע באמצעות הוספת כתוביות מתאימות לסרטון.

הוספת טקסט אלטרנטיבי לתמונות:

משתמשים עיוורים או משתמשים עם לקות ראייה חמורה אינם יכולים לדעת כי קיימת תמונה באתר או מה המידע המופיע עליה ולכן על בעל האתר או המתחזק שלו לספק טקסט אלטרנטיבי מתאים לכל תמונה בהתאם למידע או למטרה שלה.

שימוש תקין בכותרות במסגרת העמוד:

משתמשים עם מוגבלות המנווטים באמצעות המקלדת, משתמשים במקש  "H"המאפשר להם לקפץ בין הכותרות השונות המופיעות בעמוד. הוספת מידע מפורט וברור במסגרת אותן כותרות ותיוגן בצורה נכונה ומקצועית תאפשר להם לנווט בקלות בעמוד ולהבין בדיוק את מטרת הפסקאות המופיעות בו.

על איזה הנחיות מתבססות תקנות הנגישות באינטרנט

בדרישות התקן הישראלי ישנם מספר רב של קריטריונים המסבירים כיתד אתר נגיש צריך להיות ומה יש ליישם בו בכדי שיתאים לשימושם של אנשים עם מוגבלות המשתמשים בטכנולוגיות מסייעות.

דרישות התקנות מסתמכות על ארבעה נושאים מרכזיים:

  • האם כל המשתמשים יכולים לתפוס את המידע המוצג בעמוד?
  • האם כל המשתמשים יכולים ליצור אינטראקציה עם צוות החברה או בעל האתר?
  • האם כל המשתמשים יכולים להבין את המידע המופיע באתר?
  • האם פלטפורמת האתר נגישה למגוון רחב של מכשירים וטכנולוגיות מסייעות כגון תוכנות להקראת מסך?

ביצוע התאמות נגישות באתרי אינטרנט

ההנחיות המופיעות בתקנות הנגישות מובנות, ברורות ואפשריות ליישום אך רוב בעלי העסקים אינם רואים לנכון להשקיע כסף וזמן ביישום שלהם מכיוון שהם לא רואים איזשהו קשר ישיר לעסק שלהם או יתרון מסוים שיהיה להם ברגע שהם ינגישו את המערכת שלהם לאנשים עם מוגבלות.

יתרונות עסקיים בעת עמידה בדרישות הנגישות באינטרנט

היתרון העסקי הראשון הוא הגדלת קהל היעד שיכול לצרוך את השירותים שאתם מציעים.

אנשים עם מוגבלות אינם יכולים לצרוך את שירותיו של העסק המפורסמים דרך אתר אינטרנט שאינו נגיש. ברגע שאתם מבצעים תהליך של הנגשה לאתר שלכם אתם חושפים אותו לאלפי אנשים עם מוגבלויות שונות ומגדילים את הסיכוי שהם יצרו עמכם קשר ויצרכו את השירותים השונים שאתם מציעים. את חוק המספרים הגדול כולם מכירים, ככל שתפנה לקהל רחב יותר ככה תגדיל את הסיכוי שהם ירכשו את השירותים שלכם.

היתרון השני הוא חווית משתמש טובה יותר לכל המשתמשים.

נגישות באינטרנט זה חלק בלתי נפרד מחוויית משתמש. אתר אינטרנט שעבר תהליך נגישות מקיף הכולל בתוכו טיפול ביחס קונטרסט תקין, אפשרות והתאמה של המנגנונים השונים בעת הגדלת המסך, התאמת האתר לשימוש בתוכנה להקראת מסך ועוד..

אתרים נגישים הם אתרים נוחים יותר, ברורים יותר והכי חשוב זמינים יותר למספר רב של משתמשים.

היתרון השלישי בביצוע התאמות נגישות באתר הוא שיפור הקידום אורגני SEO והאופטימיזציה למנועי החיפוש.

אתר אינטרנט נגיש הוא אתר שמותאם למנועי החיפוש כלומר בעת שאתם מנגישים את האתר אתם מבצעים תהליך שלם של אופטימיזציה וככה משפרים את הנראות והתאימות שלו למנועי חיפוש. ההנחיות וההגדרות די דומות בין שני הנושאים ולכן היתרון הינו כפול. לדוגמה: אותם נושאים שמטופלים במסגרת יישום ההנחיות להתאמת האתר לתוכנה להקראת מסך, מועילים גם לרובוטים השונים המאנדקסים את האתר בכדי להציג אותו במנוע החיפוש משמע שיופיע במיקום מרכזי ובולט יותר בתוצאות החיפוש.

בנוסף, ישנו יתרון בולט ומרכזי המופיע במסגרת ההנחיות לנגישות באינטרנט, שהוא בעצם ההתמקדות במתן חלופות מבוססות טקסט לתוכן הקיים בתמונות או בסרטוני וידאו. שינוי זה מאפשר לתוכן להיות גלוי גם לקוראי המסך וגם ולמנועי החיפוש שעובדים על בסיס אותם מנגנונים.

אתר נגיש הוא אתר שמקודם יותר בגוגל, נקודה.

היתרון הרביעי הוא הפחתת הסיכון לקבלת תביעה או תלונה עקב אי הנגשת האתר ממשתמשים עם מוגבלות.

חשוב על זה ככה, מהי הדרך הכי מהירה וקלה ליצור קשר עם העולם, עם עסקים או נותני שירותים? כמובן שהתשובה ידועה לכולם, דרך האינטרנט. האינטרנט כולל מגוון רחב של פלטפורמות שבאמצעותן משתמשים שונים יכולים לקבל שירות, לרכוש מוצרים ועוד.. ישנן אפליקציות, אתרי אינטרנט, ממשקים ייחודיים וכדומה. ככל שעולה תדירות ואופן השימוש בממשקים הללו עולה גם הסיכוי שמשתמש המשתמש בהן יתלונן לגבי אי היכולת שלו להשתמש בהן.

המרחב הדיגיטלי חייב לכלול התאמות בסיסיות הכלולות התקנות המתייחסות לנושא הנגישות באינטרנט ולכן כל בעל עסק חייב לוודא שהאתר או המערכת שלו עומדים בדרישות התקנות והינן נגישים לאנשים עם מוגבלות. אגלה לכם סוד, אתר או מערכת שלא עברו תהליך הנגשת אתרים מלא ומקיף, רוב הסיכוי שהם לא נגישים וכך נמנעת הזכות מאדם עם מוגבלות לגלוש ולהשתמש בהם.

אני מקווה שבמסגרת המאמר הצלחתי להעביר לכם מדוע ההתייחסות לנושא הנגישות באינטרנט הינו חשוב ומרכזי בקרב כלל האוכלוסייה.

יש לכם שאלות נוספות שלא עניתי עליהן במסגרת המאמר? מוזמנים להשאיר לי את הפרטים שלכם ואני אדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מידע אודות קורס להנגשת אתרים והתאמתם לאנשים עם מוגבלות

קורס הנגשת אתרים

מטרת העל של הקורס להנגשת אתרים קודם כל, לכל אדם חשוב לנו לציין שלכל משתמש מגיעה ההזדמנות שווה לגלוש, ליהנות

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת