נגישות אתרים

מהי נגישות אתרים והאם האתר שלכם צריך להיות נגיש בהתאם לתקנות הנגישות באינטרנט

נגישות אתרים פירושה שאתרי אינטרנט, אפליקציה או כל כלי אחר המתוכנן ומפותח למטרת הציבור הרחב חייב לעמוד בתקנות הנגישות ולהיות מותאם בצורה מלאה (ככל שניתן) לשימוש בטכנולוגיות המסייעות. המילה נגיש בצמד המילים נגישות אתרים מעבירה את המסר בצורה הקלה והמהירה ביותר. נגיש הכוונה מותאם וניתן לשימוש בקרב האוכלוסייה.

מה צריך להיות נגיש? תכנים בכל צורה שהיא, תמונות, סרטוני וידאו, מסמכים ניתנים להורדה, טפסים מקוונים או כל מידע אחר המועברים על תשתית רשת האינטרנט באמצעות אתר, יישומון (אפליקציה) או ממשק למשתמש. כל מידע הכולל שירות לציבור (לפי הגדרתו בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות) מחויב להיות נגיש ולעמוד בתקנות הנגישות.

מי יודע איזה התאמות צריך לבצע בנושא נגישות האתר בהתאם לתקן הישראלי? לצורך ביצוע ייעוץ והכנת טבלת אקסל בהתאם לדרישות הנציבות יש להתייעץ עם יועץ לנגישות אתרים שיסקור עבורכם את כל הליקויים הקיימים ויציע פתרון או דרכים חלופיות לטיפול מהיר וקל לאותם ליקויים. הסקירה והמעקב אחר עבודת המתכנת חייבת להיות לאורך כל התהליך ואף לאחריו (במידה והוספנו תבנית או מידע חדש באתר).

מי צריך לבצע את התאמות הנגישות הנדרשות באופן טכני במסגרת האתר? ההתאמות הנדרשות צריכות להתבצע על ידי מפתח האתר בעת שלבי הפיתוח או לאחר הפיתוח (במקרה ומדובר באתר אינטרנט קיים).

על מי חלה האחריות של נגישות אתרים?

ראשית חשוב להבהיר כי יש צורך בהנגשת מבנה האתר וגם התוכן או החומרים הקיימים בו. כל מידע המפורסם באתר צריך להיות נגיש בהתאם לתקנות הנגישות. אני ממליץ לכם עוד לפני הקמת או שדרוג האתר שלכם לחדד מול נותן השירות כי אתם מעוניינים שמבנה האתר יהיה נגיש. לגבי התוכן שבו, צריך להעביר למי שכותב את התוכן הדרכה בנושא הנגשת מסמכים והנגשת תוכן כדי שכל מסמך או מידע שהוא מעלה לאתר יהיה נגיש. הגדרה של נושאים אלו בתחילת הדרך יהפכו את הנושא לפשוט וקל יותר בהווה ובעתיד מבחינת נגישות והתאמתו לטכנולוגיות המסייעות.

חשוב להבין שהאחריות על הנגשת האתר או השירותים המוצעים דרכו חלה על בעל האתר או על המפעיל שלו. 

כתיבת הצהרת נגישות כחלק בלתי נפרד מהנגשת האתר

חשוב להבין שכל מי שמספק שירות או מוצרים במקום פיזי מחויב לבצע תהליך של הנגשת המבנה והשירות שהוא מציע במסגרת העסק שלו בהתאם לתקנות הנגישות.

כתיבת הצהרת נגישות היא חלק חשוב והכרחי באתר האינטרנט מכיוון שזו לרוב הדרך היחידה שאדם עם מוגבלות יכול לפנות לבעל העסק ולשאול אותו לגבי יצירת קשר, הגעה לסניף או כל מידע אחר שרלוונטי עבורו. 

לפי תקנות 34 ו-91(ה) לתקנות נגישות השירות בעל העסק מחויב לפרסם את השירות שהוא מציע במסגרת העסק שלו באמצעות אתר האינטרנט, פרסום של הסדרי הנגישות הפיזיים הקיימים ואת פרטי רכז הנגישות המסייע לאדם עם מוגבלות ככל שניתן בצריכת השירות.

הרביזיה בתקנה קובעת גם כי יש צורך לפרסם את הצהרת הנגישות בצורה בולטת הנראית לעין.

במידה וקיימים פטורים מסוימים מהנגשת האתר יש לציין אותם בהצהרת הנגישות בצורה מלאה וברורה.

אם אני פונה לקהל שאינו בישראל, אני עדיין מחויב בנגישות האתר שלי? השאלה שאתה צריך לשאול את עצמך למי האתר שלך פונה. האם מדובר לציבור מסוים שאינו בישראל? או שאולי לציבור שגם בארץ וגם בחו"ל. במידה והאתר או המערכת פונה גם לקהל בארץ הוא מחויב בהנגשת האתר, גם אם הוא רשום בשפה זרה. השאלה היא למי מיועד האתר, לאנשים המתגוררים בארץ או לא.

כל פרויקט או תהליך של נגישות אתרים מאפשר לגולש עם מוגבלות ולגולש ללא מוגבלות לצרוך את המידע בצורה תקינה ומלאה ככל שאפשר במסגרת היכולות האישיות שלו. 

בעת נגישות אתר אינטרנט, אנו מתאימים את האתר לאנשים עם מוגבלויות, כגון:

 • אנשים עם מוגבלות בשמיעה כגון חירשים או כבדי שמיעה.
 • אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית או נוירולוגית.
 • אנשים עם מוגבלות גופנית אשר מונעת מהם לאחוז בעכבר (לדוגמה).
 • אנשים עיוורים או עם לקות ראיה חמורה שאינם מצליחים לקרוא או להבין את המידע המופיע באתר או בממשק בצורה תקינה ומלאה.
 

חוץ מהתאמות הנגישות לאנשים עם מוגבלות, ביצוע נגישות אתרים מועילה רבות גם לאנשים ללא מוגבלות, לדוגמה:

 • גולשים המשתמשים במכשיר סלולרי או בטאבלט בעת גלישה באתרי אינטרנט.
 • אנשים מבוגרים
 • אנשים הסובלים ממוגבלות זמנית עקב תאונה או מחלה זמנית.
 • אנשים שיש להם חיבור ירוד לאינטרנט.
 

כל פרויקט הכולל בתוכו נגישות אתרים חייב להתבצע בצורה מלאה ומקיפה תוך כדי מעבר כל הנושאים הבאים:

 • הנגשת מבנה האתר והתאמתו לטכנולוגית המסייעות.
 • הנגשת המידע והתוכן המפורסם באתר.
 • הנגשת התמונות או הסרטונים הקיימים באתר.
 • הנגשת כל המסמכים הניתנים להורדה באמצעות האתר.
 • כתיבת הצהרת נגישות תקינה ומסודרת הכוללת את כל הנושא הדיגיטלי שטופל במסגרת האתר ופרסום הסדרי הנגישות הפיזיים של הארגון/העסק.

מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי אלא מפורסם לצורך מידע כללי בלבד. לגבי כל מידע משפטי בנושא זה יש להיוועץ בעורך דין.
שתפו פוסט זה
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

פוסטים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט