איך כותבים הצהרת נגישות

במאמר הבא אני אסביר בקצרה מהי הצהרת נגישות, איך כותבים הצהרת נגישות ומהם הסעיפים המופיעים בתקן שצריכים להיות מפורסמים במסגרת ההצהרה.

מהי בעצם הצהרת נגישות?

בכל אתר אינטרנט צריך להופיע הצהרת נגישות בעמוד נפרד תחת שם: הצהרת נגישות.

ישנם עסקים רבים אשר לוקחים תבנית של הצהרת נגישות, מעתיקים אותה לאתר ומפרסמים, שימו לב – אין להשתמש בהצהרת נגישות של עסק או אתר אינטרנט אחר מהסיבה שישנו סיכוי גבוה שההתאמות שבוצעו באותו אתר או עסק פיזי אינן תואמות להתאמות של העסק שלכם מה שעלול לגרום לתלונות מצד לקוחות, סוגיות משפטיות ועוד.

ההמלצה היא לא להקל ראש בעת כתיבת הצהרת נגישות ולעשות זאת בצורה מפורטת, ברורה ומקיפה. במידה ואינכם בטוחים שאתם יודעים כיצד להכין את הצהרת הנגישות לאתר שלכם ממליץ לכם להתייעץ עמנו או עם בעל מקצוע המבין את עולמות הנגישות באינטרנט בשילוב של מורשה נגישות שידע להנחות אתכם בצורה מדויקת מה לרשום, איך והיכן לפרסם אותה במסגרת האתר.

החלק עיקרי בהצהרת הנגישות הוא פרסום מידע מפורט אודות כל תהליכי הנגישות שבוצעו באתר ואת הסדרי הנגישות הפיזיים שבוצעו בעסק.

בהמשך המאמר נסביר במה יש להתמקד בעת כתיבת הצהרת נגישות באתר.

לאיזה תקנות יש להתייחס בעת פרסום הצהרת נגישות באתר?

בעת כתיבת הצהרת נגישות יש להתייחס למספר תקנות המופיעות בתקנות לשיווין זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע"ג.

הסעיפים העיקריים שנתמקד בהם במאמר זה הם:

  1. סעיף 34 – פרסום כל התאמות הנגישות הפיזיים שבוצעו בעסק או בארגון.
  2. סעיף 35 – פרסום כל התאמות הנגישות שבוצעו באתר או בשירותי האינטרנט השונים של אותו ארגון.

ישנם עוד מספר סעיפים שנדרשים לקבל התייחסות בהצהרת הנגישות אבל לגביהם נפרט במדריך הבא: מדריך לכתיבת הצהרת נגישות לאתרי אינטרנט.

מבנה הצהרת הנגישות המופיעה באתר

המבנה עלול להשתנות מאתר לאתר ומתבסס בעיקר על סוג השירות שמוצע בו, סוג העסק, סוג האתר והאם יש לו סניפים פיזיים או שמדובר רק בנותני שירות ניידים שאין ברשותם מרכז מבקרים.

להלן מבנה לדוגמה לפרסום הצהרת נגישות באתר:

  1. החלק הראשון כולל בעיקר מידע אודות העסק, במה הוא דוגל מבחינת הנגישות לאנשים עם מוגבלות ואיך הוא מציע את השירות שלו לאנשים עם מוגבלות. יש להתייחס לתקנות הנגישות ולציין במפורט את הצעדים שהחברה נקטה בכדי לשפר ולהפיץ את נושא הנגישות בקרב עובדיה או לקוחותיה.
  2. החלק השני מתייחס בעיקר לתקנות הנגישות ולרמת הנגישות הנדרשת בתקן. בישראל רמת התקן הנדרשת היא AA ולכן יש לציין כי באתר בוצעו תהליכי נגישות בהתאם לתקן AA
  3. לאחר מכן יש להסביר שהאתר עבר תהליך של נגישות שבמסגרתו בוצעו התאמות לאנשים עם מוגבלות. בין ההתאמות יש לוודא את ההתאמת האתר לטכנולוגיות מסייעות כגון תוכנות להקראת מסך ,ניווט במקלדת וכדומה. זה המקום לציין במידה וישנם לבעלי החברה או הארגון פטור מסוים מבחינת הנגשת האתר. בין הפטורים הקיימים: פטורים כלכליים הכולל מחזור עסקאות נמוך מדיי או פטור עקב נטל כלכלי כבד מדי, פטור טכנולוגי ועוד..
     למידע נוסף הכנס למאמר המלא: פטורים מהנגשת אתר אינטרנט
  4. לאחר שסיימנו את כל נושא הנגישות הדיגיטלית באתר יש להתייחס להסדרי הנגישות הפיזיים של העסק או הארגון. את כל המידע אודות הסדרי הנגישות הפיזיים ניתן לקבל ממורשה הנגישות שביצע את סקר הנגישות במקום שלכם (לצורך קבלת רישיון עסק למשל ישנה חובה באישור ממורשה נגישות) אשר יעביר לנו במסודר את כל הנושאים הפיזיים לצורך פרסום בהצהרה. במידע ואין לכם מורשה נגישות אתם יכולים לפנות אלינו ואנו נדאג להפנות אליכם מישהו שעובד איתנו בהתאם לאזור ותחום העסק שלכם. מלבד הנושא הפיזי יש להתייחס גם להתאמות הנגישות שבוצעו במערכת הטלפוניה או במרכזייה הטלפונית.
  5. בחלק האחרון יש לפרסם את פרטי רכז הנגישות של אותו ארגון. הפרטים חייבים לכלול שם מלא ותפקיד, טלפון נייד (שמקבל הודעות והתכתבויות בוואטסאפ), טלפון ישיר במשרד, מספר פקס, כתובת דואר אלקטרוני וכל מידע חשוב נוסף שיכול לעזור לגולש ליצור קשר עם מי שמתעסק בנושא הנגישות בחברה ושיש לו את המידע והפתרונות המתאימים בהתאם לרצון הגולש.

היכן מומלץ לשים באתר את הקישור המוביל להצהרת הנגישות

הקישור המוביל להצהרת הנגישות חייב להיות בצורה בולטת וברורה וכמובן שנוכל להגיע אליה באמצעות העכבר והמקלדת. חשוב לזכור שלרוב מי שמחפש את הצהרת הנגישות הוא משתמש שזקוק לעזרה או לסיוע ברכישת שירותים או בהגעה לסניף של העסק ולכן חייבת להיות גישה מהירה וקלה לאותו עמוד המרכז את כל המידע החשוב בנושא הנגישות הדיגיטלית והפיזית.
יש לפרסם את הקישור לעמוד "הצהרת הנגישות" בשני מקומות שונים במסגרת אתר האינטרנט. ניתן לפרסם בתפריט העליון, תחת עמוד אודות החברה, בתחתית העמוד במקום אחר באתר שנבחר יחד בהתאם לעיצוב ולנראות שלו.

שתפו מאמר זה ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים בנושא הנגשת אתרים

מאמרים נוספים בנושא
הנגשת אתרים

מאמר בנושא הנגשת אפליקציה

הנגשת אפליקציה

בארץ ובעולם הכניסו תקנים שונים ומגוונים המתייחסים לעולמות הנגישות באתרי אינטרנט, אפליקציות ובכל מערכות אינטרנטיות המספקות מידע או שירותים לציבור

מעוניין שנבדוק עבורך האם האתר שלך נגיש?

השאר פרטים ואנו מבטיחים לחזור אליך בשעות הקרובות
web-a הנגשת אתרים

חזרו אליי בבקשה לגבי
נגישות באינטרנט

מוזמנים גם לפנות אלינו בנייד שמספרו: 053-2711171 ואנו נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת