הנגשת אתרים, שאלות ותשובות

השאלות הנפוצות ביותר בנושא הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות

בעת תהליך של הנגשת אתרים ואפליקציות אנו מאפשרים לכולם לצרוך את שירותינו המפורסמים באתר ללא קשר לגיל, גזע, השכלה או מוגבלות, כלומר המידע יהיה גלוי לכולם והם יוכלו לגשת אליו גם אם הוא מכיל תמונות וידיאו, טקסט, קישורים ועוד.

ישנן סיבות רבות המסבירות באופן ברור מדוע אתרים ואפליקציות צריכים להיות נגישים לאנשים עם מוגבלות, בניהן:

אחריות חברתית להנגשת אתרים – לכל אחד מוטלת האחריות להתאים ולספק את שירותיו לאנשים עם מוגבלות. נושא זה חשוב במיוחד עבור אתרים עסקיים ואפליקציות מכיוון שהם מאפשרים לאנשים עם מוגבלות יצירת קשר עם הסביבה שלהם, לרכוש שירותים ומוצרים עד הבית וכך לחיות חיים נורמליים יותר. במקרים מסוימים אתר או אפליקציה סלולרית הם הדרך היחידה עבור אנשים עם מוגבלות להיות מעודכנים בחדשות ובמידע העדכני ביותר.

אחריות משפטית להנגשת אתרים – בתאריך 26.10.2017 פורסמה תקנת הנגישות באינטרנט שמחייבת עסקים להנגיש את העסק שלהם לאנשים עם מוגבלות. עיקרון נגישות זה חל על אתרים, מידע ושירותים הניתנים באמצעות אתרים או אפליקציות.

חשיפת מידע חשוב לאנשים עם מוגבלות– הנגישות לאינטרנט או לאפליקציה בקרב אותה אוכלוסייה מאפשרת לאתרים ממשלתיים ואפליקציות סלולריות להגיע ולפנות ליותר אזרחים. אתרי אינטרנט ואפליקציות מאפשרות לאותו מוסד להגיע גם ללקוחות מקוונים רבים יותר וכמובן לשמור על קשר ישיר איתם.

דירוג גבוה יותר בקידום האורגני של אתר האינטרנט שלכם  – בעת ביצוע תהליך של הנגשת אתרים וביצוע התאמות נגישות באתר האינטרנט שלכם אתם נהנים גם מתהליך של אופטימיזציה האתר שלכם למנועי החיפוש . אופטימיזציה נכונה במנועי החיפוש תאפשר אינדוקס של האתר שלכם בצורה טובה יותר ותעניק לכם יתרון אורגני רב מול המתחרים שלכם שלא בוצעו הנגשת אתר בכלל.

הפחת עלויות תחזוקה – בעת תהליך של בניית אתרים נגישים ישנו הצורך להשתמש בטכניקות קידוד מתאימות אשר מעניקות לאתרים ואפליקציות יתרון לתחזק אותם. אתר נגיש הוא אתר יציב, איכותי ומתוחזק יותר!

בשונה מאנשים ללא מוגבלות, אנשים עם מוגבלות נעזרים בטכנולוגיות מסייעות, כגון:

  • לקויי ראייה משתמשים בתוכנה להקראת מסך וכלים להגדלת גודל הפונט.
  • אנשים עם לקות פיזית משתמשים בתוכנה המופעלת על ידי בקרת קול ובמקלדות מתאימות;
  • אנשים עם לקות שמיעה משתמשים בתוכנות לתמלול טקסט של תוכן שמע או כתוביות הנמצאות על סרטוני הוידיאו.
  • לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית יש צורך באתרי אינטרנט ויישומים ניידים בעלי תוכן ומבנה פשוט, המאפשרים להם להבין את מה שהם קוראים באתר.

כל אתר אינטרנט או שירותים הקיימים ומפורסמים ברשת מחויבים בתהליך ההנגשה לרבות תכנים, תמונות, וידאו, מסמכים להורדה בפורמטים שונים ועוד. 

התקנה מאפשרת פטורים לעסקים העומדים בקריטריונים מסוימים.

למידע נוסף לחצו כאן: פטורים מהנגשת אתר אינטרנט.

אנו ממליצים לבדוק עוד טרם רכישת המערכת או שימוש בה האם היא עומדת בתקנות הנגישות ברמת AA.

במידה ואתם כבר מבצעים בה שימוש ניתן לבקש מספקי השירותים לעמוד בדרישות הנגישות ולספק עבורכם אישור שהמערכת אכן תואמת את התקנות. במידה ואותה מערכת אינה נגישה אתם רשאים לדרוש ממקימי המערכת להנגיש אותה ולספק לכם אישור שאכן הנושא בוצע.

זכרו – האחריות על הנגשת המערכת היא עליכם ולא על מי שפיתוח והקים אותה ולכן ישנה חשיבות עליונה לטפל בנושא הנגישות הכי מהר שניתן.

בתקנות הנגישות באינטרנט ישנה חובה להנגיש מסמכים מסוגים שונים, לרבות מסמכי PDF, שהוכנו לאחר התאריך 25 באוקטובר 2017. כמו כן  ישנה חובה להנגיש מסמכים המוצגים באתר, אשר נוצרו קודם ל-26 באוקטובר 2017, בשני המצבים הבאים:

  • טפסים הניתנים למילוי על גבי המחשב (כלומר – שאין צורך להדפיס אותם ולמלא אותם ידנית, כגון טפסים מקוונים), בתנאי שהם משמשים לקבלת שירות.
  • מסמכי הסבר לגבי טפסים הניתנים למילוי במחשב, אם הוכנו לפני תאריך 26 באוקטובר 2015.