הנגשת אתרים, שאלות ותשובות

השאלות הנפוצות ביותר בנושא הנגשת אתרים לאנשים עם מוגבלות

בעת תהליך של הנגשת אתרים ואפליקציות אנו מאפשרים לכולם לצרוך את שירותינו המפורסמים באתר ללא קשר לגיל, גזע, השכלה או מוגבלות, כלומר המידע יהיה גלוי לכולם והם יוכלו לגשת אליו גם אם הוא מכיל תמונות וידיאו, טקסט, קישורים ועוד.

ישנן סיבות רבות המסבירות באופן ברור מדוע אתרים ואפליקציות צריכים להיות נגישים לאנשים עם מוגבלות, בניהן:

אחריות חברתית להנגשת אתרים – לכל אחד מוטלת האחריות להתאים ולספק את שירותיו לאנשים עם מוגבלות. נושא זה חשוב במיוחד עבור אתרים עסקיים ואפליקציות מכיוון שהם מאפשרים לאנשים עם מוגבלות יצירת קשר עם הסביבה שלהם, לרכוש שירותים ומוצרים עד הבית וכך לחיות חיים נורמליים יותר. במקרים מסוימים אתר או אפליקציה סלולרית הם הדרך היחידה עבור אנשים עם מוגבלות להיות מעודכנים בחדשות ובמידע העדכני ביותר.

אחריות משפטית להנגשת אתרים – בתאריך 26.10.2017 פורסמה תקנת הנגישות באינטרנט שמחייבת עסקים להנגיש את העסק שלהם לאנשים עם מוגבלות. עיקרון נגישות זה חל על אתרים, מידע ושירותים הניתנים באמצעות אתרים או אפליקציות.

חשיפת מידע חשוב לאנשים עם מוגבלות– הנגישות לאינטרנט או לאפליקציה בקרב אותה אוכלוסייה מאפשרת לאתרים ממשלתיים ואפליקציות סלולריות להגיע ולפנות ליותר אזרחים. אתרי אינטרנט ואפליקציות מאפשרות לאותו מוסד להגיע גם ללקוחות מקוונים רבים יותר וכמובן לשמור על קשר ישיר איתם.

דירוג גבוה יותר בקידום האורגני של אתר האינטרנט שלכם – בעת ביצוע תהליך של הנגשת אתרים וביצוע התאמות נגישות באתר האינטרנט שלכם אתם נהנים גם מתהליך של אופטימיזציה האתר שלכם למנועי החיפוש . אופטימיזציה נכונה במנועי החיפוש תאפשר אינדוקס של האתר שלכם בצורה טובה יותר ותעניק לכם יתרון אורגני רב מול המתחרים שלכם שלא בוצעו הנגשת אתר בכלל.

הפחת עלויות תחזוקה – בעת תהליך של בניית אתרים נגישים ישנו הצורך להשתמש בטכניקות קידוד מתאימות אשר מעניקות לאתרים ואפליקציות יתרון לתחזק אותם. אתר נגיש הוא אתר יציב, איכותי ומתוחזק יותר!

בשונה מאנשים ללא מוגבלות, אנשים עם מוגבלות נעזרים בטכנולוגיות מסייעות, כגון:

  • לקויי ראייה משתמשים בתוכנה להקראת מסך וכלים להגדלת גודל הפונט.
  • אנשים עם לקות פיזית משתמשים בתוכנה המופעלת על ידי בקרת קול ובמקלדות מתאימות;
  • אנשים עם לקות שמיעה משתמשים בתוכנות לתמלול טקסט של תוכן שמע או כתוביות הנמצאות על סרטוני הוידיאו.
  • לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית יש צורך באתרי אינטרנט ויישומים ניידים בעלי תוכן ומבנה פשוט, המאפשרים להם להבין את מה שהם קוראים באתר.

כל אתר אינטרנט או שירותים הקיימים ומפורסמים ברשת מחויבים בתהליך ההנגשה לרבות תכנים, תמונות, וידאו, מסמכים להורדה בפורמטים שונים ועוד.

התקנה מאפשרת פטורים לעסקים העומדים בקריטריונים מסוימים.

למידע נוסף לחצו כאן: פטורים מהנגשת אתר אינטרנט.

הצהרת נגישות היא הצהרה המפורסמת באתר וכוללת מידע רב אודות התאמות הנגישות שבוצעו באתר ובעסק הפיזי שלכם. כל בעל עסק מחויב להציג את המידע בהצהרת הנגישות בהתאם לתקנה 34 ו-35 באופן ברור ובמקום בולט באתר. חלק נוסף ובלתי נפרד המופיע בהצהרת הנגישות הוא המידע של רכז הנגישות של החברה או הארגון. רכז הנגישות חייב להיות בקיא בנושא הנגישות באתר ובעסק ולתת למשתמש את כל המידע שהוא זקוק לו.

התשובה היא חד משמעית כן. ישנה חובה בפרסום הצהרת נגישות בהתאם להתאמות הנגישות שבוצעו במסגרת אתר האינטרנט ובמסגרת הסניפים או המשרדים הפיזיים של בית העסק. הצהרת הנגישות צריכה לכלול את ההתאמות שבוצעו, פרטי רכז הנגישות, פטורים מהנגשת האתר (במידה וקיימים) ואת תאריך עדכון ההצהרה. הצהרת הנגישות צריכה לעלות לאתר בצורה נגישה ומותאמת לשימוש באמצעות המקלדת ולתוכנה להקראת מסך.

תוכנה להקראת מסך היא תוכנה אשר נמצאת בשימוש לרוב בקרב אנשים עם מגבלת ראייה או עיוורים. התוכנה להקראת מסך מקריאה את המידע המופיע באתר למשתמש וכך מנגישה לו את המידע בצורה טובה וברורה. ניתן לרכוש תוכנה להקראת מסך או להשתמש באפשרות להקראת המסך הקיימת בצורה מובנת במערכות הפעלה של טלפונים סלולריים.

בתקנות הנגישות באינטרנט ישנה חובה להנגיש מסמכים מסוגים שונים, לרבות מסמכי PDF, שהוכנו לאחר התאריך 25 באוקטובר 2017. כמו כן  ישנה חובה להנגיש מסמכים המוצגים באתר, אשר נוצרו קודם ל-26 באוקטובר 2017, בשני המצבים הבאים:

  • טפסים הניתנים למילוי על גבי המחשב (כלומר – שאין צורך להדפיס אותם ולמלא אותם ידנית, כגון טפסים מקוונים), בתנאי שהם משמשים לקבלת שירות.
  • מסמכי הסבר לגבי טפסים הניתנים למילוי במחשב, אם הוכנו לפני תאריך 26 באוקטובר 2015.

אנו ממליצים לבדוק עוד טרם רכישת המערכת או שימוש בה האם היא עומדת בתקנות הנגישות ברמת AA.

במידה ואתם כבר מבצעים בה שימוש ניתן לבקש מספקי השירותים לעמוד בדרישות הנגישות ולספק עבורכם אישור שהמערכת אכן תואמת את התקנות. במידה ואותה מערכת אינה נגישה אתם רשאים לדרוש ממקימי המערכת להנגיש אותה ולספק לכם אישור שאכן הנושא בוצע.

זכרו – האחריות על הנגשת המערכת היא עליכם ולא על מי שפיתוח והקים אותה ולכן ישנה חשיבות עליונה לטפל בנושא הנגישות הכי מהר שניתן.

תהליך הנגשת האתר מורכב מייעוץ נגישות מקיף בהתאם לתקן הכולל הצהרת נגישות מעודכנת וטיפול בקוד האתר שמתבצע לרוב באמצעות מתכנת. לרוב, לקוחותינו הם חברות גדולות עם מערכות מורכבות ולכן ישנה חשיבות רבה שאותו מתכנת שפיתח את האתר הוא זה שיבצע את התיקונים בקוד ואנחנו נתמוך בו מבחינת ייעוץ והכוונה בנושא הנגישות שלו. באתרים פשוטים, המבוססים וורדפרס, אנו מעניקים גם פתרון מלא הכולל את תהליך הייעוץ וביצוע הנגישות באתר עצמו וללא צורך במתכנת מטעמכם.

לקוחות רבים שואלים אותי האם התקנת תוסף נגישות מספיק בכדי להנגיש את האתר, אז התשובה שלי היא לא. הרי תוסף הנגישות מטפל בעיקר בנושא הוויזואלי של האתר ולא בקוד או במבנה שלו. תוסף נגישות הוא פתרון טכנולוגי המעניק פתרון חלקי להנגשת האתר.

זכרו – מלבד נושא הוויזואלי של האתר ישנם נושאים נוספים כגון: התאמת האתר לקוראי מסך, ניווט במקלדת, טכנולוגיות מסייעות ועוד. 

למידע נוסף הכנתי מאמר חשוב בנושא תוסף נגישות ומהם הדברים שהוא אינו יכול להנגיש באתר שלכם: תוסף נגישות לא מנגיש את האתר

W3C הוא ארגון בינלאומי העוסק בכל נושא התקינה והנגישות ברשת האינטרנט.

ארגון זה מגדיר את הנגישות באינטרנט כמערכת מקיפה והכרחית הכוללת אסטרטגיות, סטנדרטים ומשאבים תומכים שיעזרו לכם להפוך את האינטרנט לנגיש וזמין יותר לאנשים עם מוגבלות המשתמשים בטכנולוגיות מסייעות.

אין צורך בבקשה או קבלת תו נגישות כזה מארגון הנציבות או מארגונים אחרים המתעסקים בתחום. יש לבצע את כל התאמות הנגישות הנדרשות בהתאם לתקן הישראלי ולהצהיר בהצהרת הנגישות כי האתר עומד בתקן ובדרישותיו.

אתר שפונה או מציע שירותים לקהל לקוחות בחו"ל אינו מחויב לעמוד בתקן הנגישות הישראלי לאתרי אינטרנט. אם זאת, במידה והאתר פונה גם לקהל בארץ וגם לקהל בחו"ל הוא מחויב בתהליך הנגשה מלא ומקיף כולל כתיבת הצהרת נגישות.

אני חושב שהתשובה לשאלה זו היא דיי ברורה, הרי דף נחיתה לרוב משמש כמו אתר אינטרנט רגיל רק שהוא פשוט יותר ומכיל פחות מידע. אותו דף נחיתה מספק מידע חשוב למשתמש ומאפשר למשתמש למלא פרטים או לפנות לנותן השירות בצורה מקוונת ולכן דף נחיתה חייב להיות נגיש כמו אתר אינטרנט. בעת בדיקה והנגשת דף נחיתה יש להתייחס במספר נושאים בצורה שונה מכיוון שלרוב דף נחיתה אינו כולל שלבים נוספים וכי המשתמש מתחיל ומסיים באותו הדף.